Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PİLARGET DOĞA VE YAŞAM DERNEĞİ YENİ BAŞKANI ZEKİ CANDEMİR OLDU..

Rekare 29 Ağustos 2022 Haberler PİLARGET DOĞA VE YAŞAM DERNEĞİ YENİ BAŞKANI ZEKİ CANDEMİR OLDU.. için yorumlar kapalı

Arhavi ilçesi Ulukent ve Balıklı köylerinin bulunduğu Pilarget Vadisi’nde yapılması düşünülen HES projelerine karşı büyük bir mücadele örgütleyerek HES projesini iptal ettirmesiyle bilinen Pilarget doğa ve yaşam derneğinin başkanlığına yaşam savunucusu Zeki Candemir getirildi.

Pilarget doğa ve yaşam derneğinin önceki aylarda yapılan genel kurulunda başkanlığa seçilen Murat Kuruoğlu’nun istifa etmesinin ardından derneğin 15.08.2022 Tarihli Yönetim Kurul Kararı ile Oluşturulan yeni Yönetimde başkanlığa derneğin sekreteri, yaşam savunucusu Zeki Candemir seçildi.

Pilarget doğa ve yaşam derneği yeni başkanı Zeki Candemir, ülkenin birçok yerinde yaşam alanlarına yönelik saldırılar karşısında arkadaşlarıyla çeşitli paylaşımları yaptıklarını, şimdi ise kendi köyünde DSİ ’uygulamaya koyduğu beton tabutlukları paylaştıklarını ifade ederek şunları söyledi.

“Ülkemizin çeşitli yerlerinde doğanın talanına karşı senelerdir doğa koruma ile ilgili arkadaşlarımızla birlikte çeşitli tepkiler göstererek yaşam alanlarıyla ilgili çeşitli yazılar yazıyor ve paylaşmalarda bulunuyorduk. Maalesef şimdi gelinen noktada Kendi köyümüz de DSİ tarafından halkımızın “beton tabutluklar”  dediği derelerin beton kanallara alınması ile ilgili akıl almaz uygulamalarını paylaşıyoruz.

Bu geldiğimiz son nokta çok vahim bir nokta. Uygulanan projeyi başka formatlarda süsleyip başka moda sokuyorlar bu gülünç bir durum. Daha önce yargının verdiği çeşitli kararlar var bunları sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. Daha önce bu cennet vadimizde yapılmak istenilen HES projesi denen beladan mahkeme kararıyla kurtulduk şimdi de” beton tabutluk” dediğimiz derelerin beton kanallara alınması belasıyla karşı karşıyayız.

Tüm bölge halkımızı ve köylü yurttaşlarımızı yaşananları iyice gözlemlemeye ve bu cennet vadimizi yok edeceğini hep birlikte gördüğümüz bu beton kanal projesine karşı daha duyarlı olmaya ve dayanışma içerisinde her türlü hukuki mücadele etmeye çağırıyorum.

Biz bu derelerde büyüdük, bu derelerde sevdalık ettik, bu derelerde ağladık ve güldük. Çocuklarımıza karşı hepimizin sorumlulukları vardır. Dün bizlere bu vadileri bakır bırakan ve cennet vadimize dokunmayan babalarımız ve dedelerimiz gibi bizlerde bu sorumluluk anlayışı içerisinde bu cennet vadimizi gelecek nesillere ve çocuklarımıza bakir bir şekilde bırakma sorumluluğumuz vardır. Bu sorumluluğumuzu vadide ki tüm halkımızla birlikte yerine getirmemiz gerektiğine inanıyorum o nedenle yaşlısı, genci, çocuğu, kadını hep birlikte bu cennet vadimizin bakir kalması için dayanışmayı büyütmeye mücadele etmeye çağırıyorum”   dedi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.