Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PİLARGET VADİSİNDE YAPILMAK İSTENEN HES’LER İÇİN İMAR İZNİ ÇIKTI..

Rekare 10 Ekim 2020 Haberler PİLARGET VADİSİNDE YAPILMAK İSTENEN HES’LER İÇİN İMAR İZNİ ÇIKTI.. için yorumlar kapalı

Arhavi ilçesine bağlı Pilarget Vadisi’nde AB Enerji Üretim şirketi tarafından yapılmak istenen “Saka I-II Hidroelektrik Santrali (HES)” projesinin imar planı yeniden Artvin İl Genel Meclisi’nde görüşülerek AK Parti oylarıyla kabul edildi.

Söz konusu proje, 10 Temmuz 2020 tarihli Artvin İl Genel Meclisi toplantısının da gündemindeydi. Ancak önceden programda olmaması ve oturuma saatler kala gündeme getirilmesi nedeniyle CHP’li üç encümen toplantıya katılamamıştı. Bu toplantıda projeye AK Parti-MHP grubundan iki ret ve bir çekimser oyu çıkmış, bir oy farkla HES için imar izni verilmişti.

Proje, itirazlar sonucu, 9 Ekim 2020 tarihli meclis oturumunda yeniden gündeme getirildi. Daha önce ret ve çekimser oy kullanan AK Parti ve MHP’li üyeler, bu sefer HES imar iznine onay verdiler. 

AK Parti Arhavi İl Genel Meclis üyesi Hüseyin Uzunhasanoğlu, grubuna karşı oy kullandığı oylama sonucunda, 11’e 10 oy ile HES için imar izni çıktı. 

Arhavi Pilarget Vadisi’nde bulunan Balıklı, Ulukent, Sırtoba, Derecik ve Üçırmak köyü muhtarları ile Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, 10 Temmuz 2020 tarihli il genel meclisi toplantısının hukuka aykırı olduğunu belirterek HES için verilen imar iznine ağustos ayında itiraz etmişti. 

Yapılan itirazlar sonucunda Pilarget Vadisi’nde yapılmak istenen HES projesi Artvin İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda görüşüldükten sonra oylanmak üzere meclis gündemine sunuldu.

Bölgedeki afet riski ve projeye karşı toplanan 459 imzanın göz önünde bulundurulmasını talebiyle imar planının iptalini isteyen İmar ve Bayındırlık Komisyonu bir rapor hazırlayarak Artvin İl Genel Meclisi’ne sundu.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun hazırladığı raporda, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli Jeoloji Mühendisi Eroltan Durmuş tarafından Arhavi ilçesi afete maruz bölge içerisinde bulunan konutlara ilişkin listeye göre Üçırmak köyünde 16, Arlı köyünde bir, Balıklı köyünde dokuz, Derecik köyünde 18 ve Ulukent köyünde yedi olmak üzere toplam 50 konut bulunduğu ifade edildi

Arhavi Pilarget’de yapılması planlanan HES projesinin il genel meclisindeki görüşmesinden bir gün önce yapılan toplantıda Yusufeli Kılıçkaya Köyü’nde yapılması planlanan HES projesine “evet” oyu veren AK Parti Arhavi İl Genel Meclisi Üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu, Arhavi’de yapılması planlanan HES projesinin yaşamsal olarak zararlı olacağını söyleyerek AK Partili diğer üyelerden de destek istedi.

Bunun üzerine mecliste bulunan CHP Hopa İl Genel Meclis üyesi Murat Özçep “Keşke Yusufeli içinde aynı şeyi söyleseydiniz. Arhavi’deki dere de Yusufeli’ndeki dere de bizim için aynı. Biz bütün hepsine sahip çıkmak zorundayız” diyerek tepki gösterdi

AK Parti Arhavi İl Genel Meclisi üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu meclis toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “AK Parti grubumuzun görüşü HES’in olmasından yana. Ben ise bu HES’in toplumu gereceğini, toplumu böleceğini, yaşam alanı içerisinde yapılacak çalışmanın insanlara zarar vereceğini düşündüğüm için hayır dedim” ifadelerini kullandı.

HES projesine karşı olduğu için baskı altında olmadığını söyleyen Uzunhasanoğlu, “Beni hiç kimse aramadı. AK Parti il başkanının bir dünya görüşü var ve buna göre davranıyor. AK Parti il başkanlığı, Türkiye’de hiçbir HES’e hayır denmeyeceği tezini savunuyor. Bu konuda da bana bir baskı yapmamıştır. Ben demokratik düşüncelerimi kullanmışımdır ve vicdani sorumluluğumu yerine getirdim” diye konuştu.


Paylas

About The Author

Comments are closed.