Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PROF DR MAKSUT COŞKUN’ A AİT ÖZEL KOLLEKSİYON DİKYAMAÇ KÖYÜNDE SERGİLENİYOR..

Rekare 31 Ekim 2023 Haberler PROF DR MAKSUT COŞKUN’ A AİT ÖZEL KOLLEKSİYON DİKYAMAÇ KÖYÜNDE SERGİLENİYOR.. için yorumlar kapalı

Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesinde Prof Dr Maksut Coşkun tarafından ağırlıklı olarak eczacılık alanı ile ilgili objelerin serilendiği bir sergi açıldı.

Serginin açılışını İlçe Kaymakamı Burak Çimşir, Arhavi Belediyesi Başkan Vekili Birkan Uyanık, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Maksut Coşkun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş, İlçe Jandarma Komutanı Bülent Bayır, ,Dikyamaç Köyü Muhtarı İdris Numanoğlu birlikte yaptılar.

Dikyamaç köylüleri ve cıvar köylerden gelen vatandaşlarının da izlediği açılışta ilçemiz kaymakamı Burak Çimşir ; “Değerli hocamıza hem ilçemize hem de köyümüze olan katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Köy bazında bu tür müzelerin olup olmadığını tam olarak bilmesekte çok özel ve değerli bir sergi olduğu ortada. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun ..” dedi.

Sergiyi hazırlayan ve bu sergide birçok özel koleksiyonlarını da sergileyen değerli hocamız Prof Dr. Maksut Coşkun ise Arhavizyona şu açıklamaları yaptı.

“Şahsen eski eserlere meraklı birisiyim. Dolayısı ile 1973 yılından beri eski eserler biriktirmeye çalıştım ve koleksiyonum oluştu. Tabiyi bu birikimin bir yerlerde saklanması ne nihayetinde sergilenmesi gerekiyordu. Kolleksiyonumun bir kısmını Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müzesinde sergiliyorum, oraya bağışladım. Bir kısmı da Ankara Üniversitesi Tarih Müzesinde sergileniyor. Bu müzenin kuruluşunda da komisyon başkanlığı yaptım. Bir kısmını da şimdi Arhavi Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesinde sergiliyorum. Bu serginin müzeye ziyaretçi bazında önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü biraz özel, spesifik bir sergi. Eczacılığın değişik alanlarında kullanılan bir çok cihazları bu müzede görebileceksiniz. 1920-1970 yılları arasında Türkiye’de üretilen ilaç örneklerimiz bile var. Sergide yer alan bazı objelere ise paha biçilemiyor. Sergilediğim ojelerin tümü şuan müzede değil ama yakın zamanda onlarda bu müzede yerini alacak. “ dedi.Paylas

About The Author

Comments are closed.