Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KATI ATIK İLE İLGİLİ PROJE TARTIŞILDI

 

Trabzon, Rize ve Artvin illerini içine alan ve Doğu Karadeniz bölgesinin önemli sorunlarından biri olan katı atık sorununu, modern ve çağdaş bir dönüşümle çözüme kavuşturmak amacıyla, bölge belediye başkanlarının da katılımıyla Arhavi’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Aynı zamanda ARRİKAP (Artvin ve Rize illeri yerel yönetimleri katı atık tesisleri yapma ve işletme birliği) başkanı olan Arhavi belediye başkanı Coşkun HEKİMOĞLU’nun, Arhavi Çarmıklı Sinema Salonunda ev sahipliğini yaptığı toplantıya, Ardeşen kaymakamı İlyas MEMİŞ, Ardeşen belediye başkanı Mümtaz SİNAN, Fındıklı belediye başkanı Aydın ÖZBALABAN, şirket temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri ve duyarlı vatandaşlar katıldı.

 

Toplantıyı Almanya’dan gelen ATC İNTERNATİONAL SERVİCE adlı şirket yetkilileri üstlenmiş, bu konuda katılımcıları bilgilendirme amaçlanmıştır. Şirket yetkilileri alman Prof. Hannes MÖLLER ve Dr.Arendt HİNDRİKSEN tarafından katı atık biyogaz enerji üretimi hakkında verilen bilgiler ışığında, yapılacak tesisle birlikte mevcut çöp alanlarının rehabilitasyonun önemli aşamalardan biri olduğu belirtildi. Söz konusu tesis bölgeye hitap etmesinden dolayı belli başlı ilçelerde tesisleşmeye gidileceği, bu konuda Fındıklı ilçesinde ana Biyogaz Tesisi, Çayeli, Yusufeli ve Şavşat’ta ara biyogaz tesislerinin yapılması öngörülmüştür. Yetkililer alınan çöpleri mekanik ayrıştırma ile enerjiye hazır hale getirerek tamamen doğaya zararsız halde organik gübre olarak dönüşüm sağlayacak bir tesisi amaçladıklarını belirttiler.

Vatandaşın ve belediyelerin herhangi bir maddi külfete girmeden projenin kabul edilmesi veyahut uygunluğunun onaylanması durumunda, projenin tamamen Alman ATC İNTERNATİONAL SERVİCE şirketi tarafından finanse edileceği ve yaklaşık 230 milyon euroluk bir tesisin yapılabileceği belirtildi.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response