Friday 19th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

SONDAJ YOLU BAHANE…TALAN ŞAHANE…

Arhavi Kamilet Vadisinde “sondaj yolu” adı “ ulaşım yolu olarak” değiştirilerek Kamilet Vadisinde doğa katliamı devam ediyor. Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcüsü Hasan Özkazanç bölgede basın mensupları ile yaptığı gezilerin ardından şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün Taşlıkaya HES için sözde geçici karakterde “Sondaj Ulaşım Yolu” yapılıyor…Oysa işi yapan yüklenici adını düzgünce koymuş.”Ulaşım Yolları İnşaat İşi” Yani daha önce yayla yolu adı altında sahtekarlık yapıp HES yolu yapanlar şimdi geçici nitelikte sondaj yolu diye “ulaşım yolu” yapıyorlar… Sadece sondaj için yapıldığı söylenen yol yer yer 8 metreyi bulan genişlikte yapılıyor. Sanki sondaj kamyonu geçişi için bu genişlikte yol yapılması gerekiyormuş gibi. İmar planları yapılmadan bu şekilde ulaşım yolu yapılamayacağı açık bir hukuki zorunluluk olmasına rağmen yasa dışı yol inşaatı devam ediyor.

Kızılağaçlık bölgesinde yüzlerce ağaç kesilmiş durumda.Vadi tüm güzelliği bu yıkıma karşı direniyor..Göğsünde açılan yaraya aldırmadan suyunu akıtmaya ve hayat vermeye devam ediyor.

CNN Türk’de Yeşil Doğa programının yapımcısı Güven İslamoğlu vadide çekimler yaptı. Yakında Yeşil Doğa programında yayınlanacak.

Arhavi’de Kamilet Vadisinde yapılmak istenen Taşlıkaya HES projesi ile ilgili olarak imar planları olmadan ulaşım yolu yapılması mümkün olmadığı halde, fotoğrafta da göreceğiniz üzere işin niteliğini belirten levhada açıkça ulaşım yolu olduğu belirtilerek ve ilgili mevzuata aykırı olarak bir yol inşaatı devam ettirilmektedir. İmar planları yapılmadan devam ettirilen yol inşaatının durdurulması için gerekli yasal işlemler başlatılmış olup yakında sonuç vereceğini umut ediyoruz. İmar planları olmadan başlatılan yol inşaatı ile ilgili olarak yakında başka yasal girişimler de yapılacaktır.

Kamilet Vadisinde yapılan yol inşaatının Arhavi’de çok ortaklı bir gıda firması tarafından yapılacağı, bu şekilde bu çok ortaklı gıda firmasının ortaklarının bu işten kar elde edeceği yönünde yalan haberler yayan birileri olmuş idi. Oysa inşaat levhasında da görüleceği üzere işi yapan firma Fındıklı kökenli bir firma. Adı Arfin İnşaat.. Yani yaptıran ve yapan firmalar arasında, Arhavi’de bir fırın da işleten bu çok ortaklı firma yok…Yani kamuoyunu, yol inşaatından çok sayıda Arhavili yararlanacak diye bir yalan ile kandırmışlar. Bu yalan sayesinde ise kişisel olarak kimin ne kazandığı zamanla anlaşılacaktır.” dedi.

eyner3-a

eyner6-a

eyner7-a

eyner8-a

eyner5-a

eyner1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.