Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN K.U.K. TOPLANTISI BATUM’DA YAPILDI

Türkiye ile Gürcistan arasında “Kara Ulaştırma Karma Komisyon” toplantısı (KUKK) 2- Batum Radisson Blu otelinde yapıldı.. İki ülke arasındaki İstatistikî bilgi paylaşımı, yolcu taşımacılığı, mal/yük taşımacılığı ve uygulamada ortaya çıkan sorunların çözüm yollarının tartışıldığı toplantıya  Türkiye’den Heyet Başkanı olarak Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığından Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Nurhan Tüfekçioğlu, Gürcistan’dan ise Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığından Kara Ulaştırma Genel Müdürü Mikheil Khmaladze katıldılar. Her iki ülkeden Gümrük, Ulaştırma, Ekonomi, Güvenlik uzmanlarının katıldığı çalışma toplantısına UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği Trabzon Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) yetkilileri ve Hopa TSO Meclis Üyesi ve UND Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Ender Topaloğlu’da toplantıya katılan isimler oldu.

Türkiye ile Gürcistan arasında “Kara Ulaştırma Karma Komisyon” (KUKK) çalışma toplantısının sonunda bir protokol imzalandı. Protokolde iki ülke arasındaki kara yolu taşımacılığında öne çıkan sorunlar; gerek yolcu taşımacılığı, gerekse yük/mal taşımacılığı ile ilgili uluslararası standartlar ve bunların uygulanması, her iki ülkenin de yerine getirmesi gereken çalışmalar, gümrük kapılarında işlerin daha pratik ve süratli çözümü için alınması gereken önlemler, gerek mevzuat, gerekse teknik altyapı eksikliklerinden doğan uygulama zorlukları tartışılmıştır. Toplantının sonunda protokolün imzalanmasının ardından her iki ülke heyeti önce Türk özel sektörü tarafından Batum’da inşa edilen yeni otobüs terminali binasını, daha sonra Sarp/Sarpi Gümrük kapısını, son olarak da Batum’da bulunan ve ağırlıklı olarak Türk tırlarının park ettiği 2 adet tır parkını ziyaret ederek sistemin işleyişi ve uygulamada ortaya çıkan aksaklık ve sorunları yerinde tespit ettiler. Toplantının Türkiye ayağının Haziran 2016’da Türkiye’de, muhtemelen İzmir veya İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kalındı.

T.C.Tiflis Büyükelçiliği, Batum Başkonsolosluğu, Ticaret Ataşelik ve Gümrük Ataşeliğince söz konusu toplantı takip edilerek toplantı öncesi ve toplantı süresince Türk heyetine eşlik ettiler

Haber:Hayati Akbaş-Batum

KUK-1-A

KUK-2-A


Paylas

About The Author

Comments are closed.