Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

YAŞ ÇAY ALIMI BAŞLADI…

Rekare 16 Mayıs 2022 Haberler YAŞ ÇAY ALIMI BAŞLADI… için yorumlar kapalı

Rize’de ÇAYKUR önünde 2 gün önce protesto gösterisi yapan çiftçiler yaş çay alım fiyatlarının en az 10 lira açıklanmasını talep etti. Çiftçiler iktidarın çay alım politikasının düzeltilmesini istedi. Taleplerini, “ÇAYKUR tarafından uygulanan kota ve kontenajan kaldırılsın. Özel firmaların taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklansın. Gübre fiyatları düşürülsün. İnsanca yaşayacağımız bir yaş çay taban fiyatı açıklansın. 7 yıldan beri artırılmayan destekleme fiyatı 1 liraya çıkarılsın” şeklinde sıraladı.

Çay üreticilerinin beklediği açıklama nihayet Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi ama açıklanan yaş çay alım fiyatı ve destekleme fiyatı üreticilerin beklediği rakam olmadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çay alım fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Çayda kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını yüzde 130’un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Üreticilerimiz çaylarını, geçen yıla göre desteklemeyle birlikte ortalaması yüzde 75’e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Günde 100’er ton kapasiteye sahip İkizdere ve Çamlıhemşin çay fabrikaları önümüzdeki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacak.” dedi.

Öte yandan yaş çay alımları 16 Mayıs itibari ile dönüm başı 600 kg kota uygulanarak açıldı..


Paylas

About The Author

Comments are closed.