Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“YAŞAM ALANLARI İÇİN DİRENEN GÜZEL İNSANLARI SELAMLIYORUZ”

CHP İstanbul milletvekili ve Meclis Çevre Komisyonu üyesi Melda Onur, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Artvin CHP İl Başkanı  Ali Yücel Kurt, CHP eski Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, CHP İlçe Başkanı Engin Erkan, Arhavi Konaklı Köyünde Hes’e karşı direnen vatandaşlara destek vermek için “Direniş Çadırı” nı ziyaret ettiler.

Ziyaret esnasında Arhavi Doğa Koruma Platformu adına konuşan Nazlı Demet Uyanık,yasa dışı yapılan çalışmalarla inşaata başlayan Kavak Hes’in bölgeye ve çevreye büyük zararlar vereceğini belirterek, iki gün önce resmi hiçbir dayanağı olmayan, kaçak olarak inşa edilen ve çevre köyler için sel riski taşıyan HES köprüsünde yapılan eylemde taşeron şirket yetkililerince  kendilerine şiddet uygulandığını belirterek DSİ tarafından da yıkılması istenen köprünün kaldırılması için milletvekillerinden destek istedi.

İstanbul Milletvekili Melda Onur ise Arhavi’de olmaktan ve “Direniş Çadırı”nda bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, gündüz gözüyle çevreyi dolaşıp olup bitenleri  yerinde görerek bir keşif yaptıklarını söyledi. Olayı meclis gündemine taşıyacaklarını da söyleyen Onur, bu konuda sayın Uğur Bayraktutan’la birlikteyiz ve Kavak Hes ile ile ilgili idare Mahkeme kararının da bizim lehimize çıkacağını ümit ettiğini söyledi.

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise konuşmasının başında siyasi kimliğinden arınarak geldiğini  söyleyerek; “Üç yıl önce de buraya geldik. Direnişin başında olan bazı insanların bu koşuda yere düştüklerini biliyoruz. Mücadele etmekten başka seçeneğimiz yok. Görüyorum ki bayrağı tutanlar  mücadeleyi daha üstlere taşımışlar. Bizler her konuda ve her mekanda  sizlerin emrindeyiz. Yaşam alanları için, doğası için, deresi için direnen güzel insanları selamlıyorum” dedi.

Eski Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ve CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt ise kısa yaptığı konuşmalarında, yöre halkına her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirttiler.

Eski Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş ise Heslerin enerjiye üretimine olan katkısı ve yapım aşamasında çevreye , eko sisteme verdiği zararları  rakamlar vererek açıkladı.

IMG_3243-a

IMG_3187-a

IMG_3191-a

IMG_3200-a

IMG_3203-a

IMG_3210-a

IMG_3229-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.