Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“YAŞAM ALANLARINA SAHİP ÇIKANLARIN FESTİVALİ”

Rekare 12 Temmuz 2022 Haberler “YAŞAM ALANLARINA SAHİP ÇIKANLARIN FESTİVALİ” için yorumlar kapalı

Türkiye’ de halkın yaşam alanlarına yapılan plansız, hukuksuz ve istihdam oluşturmayan, yöre insanına hiçbir katkısı olmayan, tam tersine onların yaşam alanlarını ellerinden alan bir çok olayın bir örneği Arhavi Pilarget Köyünde de yaşatılmak isteniyor.

Onun için şuan Arhavi Pilarget köylüleri bu konuda örnek bir mücadele sergiliyorlar. Derelerine, ormanlarına velhasıl yaşam alanlarına sahip çıkıp halkı bilinçlendirmenin ker yolunu denemeye devam ediyorlar.

Kurdukları dernek aracılığı ile, bilgilendirme toplantıları, çalıştaylar ve hukuk mücadelesinin yanında birde festival düzenliyorlar.

Pandemi öncesi 1. sini gerçekleştirdikleri ” Pilarget Festivali” ni 2 yıl sonrasında ortamın fırsat vermesini değerlendirerek tekrar düzenlediler.

Hava şartlarının çok iyi olmamasına rağmen festivale yoğun ilginin olması köylülerin bu konuda ne çok duyarlı olduklarını gösterdi.

Bu konuda bir açıklama yapan dernek sözcüsü Hakan Kurdoğlu ” Bizler sadece köyümüze sahip çıkıyoruz, kullandığımız , içinde yüzüp hatta suyunu içtiğimiz deremize sahip çıkıyor ve çocuklarımızın da bizlerin yaşadığı bu güzellikleri yaşamasını istiyoruz.” dedi.

“Bizim Yaşar”ın şarkıları ile horon tutan Pilargetliler horonda “HES VARMİNON” diye de ritm tutturdular..


Paylas

About The Author

Comments are closed.