Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI NEDENİ İLE HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI..

Rekare 12 Temmuz 2022 Haberler SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI NEDENİ İLE HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI.. için yorumlar kapalı

MNG’nin , ‘çılgın’ HES santraline karşı hukuk mücadelesi veren Yaşar Abay Arhavi belediyesi aleyhinde sosyal medya sayfasından paylaşımlara bulunduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı.

CHP li Arhavi belediyesinin MNG den yana tutum sergilediğini yaşadıkları haksızlık karşısında kendilerine sahip çıkmadığını öne süren Yaşar Abay yaptığı paylaşımların ardından “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik, Suç Uydurma”  gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı.

2 yıl önce Artvin Arhavi ilçesinde ‘Çılgın HES’ olarak bilinen MNG holdinge ait Hidroelektrik santrali (HES) türbini nedeniyle birçok evin duvarları 3 evin beton kolanları çatlamış, tavanları çökmüş bir ev savcılık kararıyla boşaltılmıştı.

14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesi, Cihani ve Kapisre derelerinin sularının 5 kilometre boyunca tünel ve borularla merkezdeki Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılan Kavak Hidroelektrik Santrali’ne taşıdığı için, ‘çılgın HES’ olarak adlandırılan Kavak HES tribünü karşı hukuk mücadelesi veren Yaşar Abay, HES Trübinin su depolaması ve boşaltılması esnasında meydana gelen şiddetli titreşim nedeniyle,  hemen yanı başında bulunan kendisine ve akrabalarına ait 3 evin duvar ve zemininde, kolonlarında  çatlaklar oluşturduğunu, bir evin tavanında çökmeler oluşturduğunu , bir evin ise savcılık kararıyla boşaltıldığını ifade eden Yaşar Abay, tüm şikâyetlerine rağmen MNG holding yasalara aykırı çalışmalarını sürdürdüğünü iddia etti.

MNG Holdingin yargı kararlarını takmadığını, kendisinin ve ailesinin MNG Holding yöneticileri tarafından 12 yıldan beri tehdit edildiğini ve HES’in faaliyetinin yasal olmadığını öne süren Abay, yıllar önce Rize idare mahkemesine açtıkları dava sonrası, mahkemenin HES projesini iptal ettiğini,çılgın HESprojesi olarak bilinen Kavak HES’in imar planının  Rize idare mahkemesi kararına uyularak zamanın Arhavi belediye meclisi tarafından oy birliğiyle iptal edildiğini ancak, bir takım kata kulelerle şirketin HES projesini tamamladığını dile getirdi.

MNG Holding HES (Çılgın HES) projesinin mahkemenin iptal kararına rağmen faaliyet sürdürdüğünü, tüm şikâyetlerine rağmen kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini söyleyen Yaşar Abay, karşılaştıkları hukuksuz durumu anlattıkları birçok gazetecinin ise kendileriyle röportaj yapıp gittiğini ancak hiçbirinin MNG nin bu hukuksuzluğunu haber etmediğinden de yakındı.

AKP belediyesi zamanında MNG ile işbirliği içerisinde olduğunu, belediyeyi karargâh olarak kullandıklarını,i, şimdiki CHP belediyesi de AKP belediyesinden çok farklı davranmadığını MNG ile karşı karşıya gelmemek için belediyenin kendisiyle ilgilenmediğini her iki belediye yönetiminden de memnun olmadığını kaydetti.

Abay; kendisine ait facebook sosyal medya sayfasından CHP belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu’nun yaşananlar karşısında doğru tutum takınmadığı gerekçesiyle eleştirdiğini, belediyenin kendisi hakkında “halkı kin ve düşmanlığa Tahrik, suç uydurma” suçunu işlediğim gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu geçen ay polise ifade verdiğini her şeye rağmen hukuk mücadelesinden vaz geçmeyeceğini kaydetti.

Yaşar Abay Polise verdiği ifade de;

“Beyan ettiğim Arhavi Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan benim ve abimin evlerinin yakınındaki MNG Holdinge ait HES türbini çalışmaya başladığında sarsıntılar nedeniyle büyük hasarlar meydana geldi. Bununla ilgili olarak bütün yasal mercilere başvurdum ancak karşıdaki firmanın büyük ve köklü bir firma olması nedeniyle bir türlü sonuca erişemedim. Şimdiye kadar 7-8 kez farklı üniversitelerden heyetler incelemelerde bulundu, inceleme sırasında bana anlattıkları tek bir ağızdan evlerin HES kaynaklı zarar gördüğüdür.

Ancak heyet raporu mahkeme aşamasında sunulduğunda HES ile ilgisi olmadığına yönelik kararlar çıkarılmaktadır. En son yaptığımız başvuru sonrasında inceleme yapıldı, bunun sonrasında bu incelemeyi yapan kişilerin rapor sunacağı sürede yerleri değişmiş ve başka kişiler ise alanı görmeden MNG yanlısı HES santralinin bir kusuru olmadığına dair raporu imzalayarak sunmuşlardır.

Bende bu raporu kabul etmediğimi ve raporun yalan olduğunu, imzalayan kişilerin farklı kişiler olduğunu belirterek Facebook isimli sosyal medya uygulamasına ait adıma kayıtlı hesabımda bir paylaşımda bulunmuştum.

Ben Arhavi Belediyesi’nce hakkımda iddia edilen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik, Suç Uydurma” suçlarını işlediğime yönelik suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum.

Ben yıllardır hakkımı aradım aramaya devam edeceğim. Ben sözlü olarak değil elimde bulunan kanıtlı belgelerle konuştum ve paylaştım. Beni davamdan ve hakkımı aramaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar ancak başaramayacaklar. Bu konu ile ilgili olarak hakkımda iftirada bulunarak beni mağdur eden Arhavi Belediyesi’nden davacı ve şikâyetçiyim.” diye ifade verdi.

Haber: Gençağa Karafazlı – Rize


Paylas

About The Author

Comments are closed.