Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“KAMPARNA YAŞAM TARZI FESTİVALİ” YAPILDI..

Rekare 12 Temmuz 2022 Haberler “KAMPARNA YAŞAM TARZI FESTİVALİ” YAPILDI.. için yorumlar kapalı

Arhavi Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali, “Yaşam Tarzı Müzesi” önünde yapılan çeşitli etkinliklerle pandemi süresince iki yıl ara verip kaldığı yerden devam etti.. Geleneksel hale gelen festival bu yıl kısmen yağmur altında da yapılsa da eğlenceli ve keyifli geçti.

Festivale Artvin Milletvekili Erkan Balta, Arhavi Kaymakam Vekili Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Dikyamaç-Der başkanı Prof. Dr. Maksut Coşkun, Dikyamaç Köyü Muhtarı İdris Numanoğlu, köy sakinleri ve halkın katılımı vardı.

Dikyamaç Köyü Kalkındırma, Eğitim, Kültür, Sanat, Turizm ve Müze Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Dernek başkanı Prof.Dr. Maksut Coşkun ve protokol mensupları tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, programa folklor gösterileri ve yöresel sanatçıların verdiği konserlerle devam edildi. Festival bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli yöresel yarışmalar festivale katılan konuklar tarafından ilgi ile takip edildi.

Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali, Dikyamaç köyünde bulunan ve bölgenin ilk ve tek yaşam tarzı müzesi olan Dikyamaç Yaşam Tarzı Müzesinin tanıtımını yapmak, Laz kültüründe yer alan ve yöre halkı tarafından değişik amaçlarla kullanılan alet ve eşyaların gün yüzüne çıkmasını sağlamak ve bu eserleri topluma kazandırmak, kültürel kopmaları önlemek ve bu zenginliğin yaşatılmasını sağlamak, kültürel amaçlı el sanatlarının gelişmesini ve yaşatılmasına katkı sağlamak, yöre halkının geleneksel yaşam konusunda farkındalık oluşturmasına destek olmak, el sanatları alanında profesyonel veya amatör olarak faaliyet gösteren sanatçılara destek olmak, geleceğin sanatçılarının el sanatlarına yönlenmelerini özendirmek, eskiyi kullanarak yeni kullanım alanı oluşturmak ve halkımızın müzelere ilgisini çekmek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.