Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

YUSUFELİ HALKI 52 GÜN SONRA YENİDEN MEYDANA ÇIKTI..

Yusufeli İlçesinin sorunları bitmiyor, ilçe sakinleri bu kez 52 gün sonra yeni yerleşim yeriyle ilgili bir miting daha düzenledi.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerine yapılacak Yusufeli Barajı’nın tamamlanmasıyla sular altında kalacak olan Yusufeli İlçesi’nde 52 gün sonra ikinci miting düzenlendi.
Mitingde, özellikle yeni yerleşim yerinin bir an önce başlatılması, Çıkartılan Maden ve HES’lerin durdurulması ve kamulaştırma ücretlerinin metrekare başına 42 ile 58 lira gibi düşük ücretler teklif edilmesine tepkiler dile getirildi.

Yusufeli Sivil Toplum Platformu’nun organizasyonunda Terminal Meydanı’nda düzenlenen eyleme CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç bazı sivil toplum örgütleri ve yaklaşık bin kişi katıldı. Mitinge bu kez Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’in yanı sıra, Ak Parti İlçe Başkanı veya parti temsilcileri yer almadı.

Eylemde konuşan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; “Önceki yapılmış olan mitingde yoktum ama sizin sesinizi TBMM’de kürsüye bir tabut koyarak bir konuşma yaptım. Yusufeli’ndeki bu sesi mecliste 5 dakikalık bir konuşma ile dile getirdim. Yusufeli’ndeki bu mağduriyetin biran evvel önlenmesi ve yeni ilçe yerinin Saküt Derede hemen başlaması konusunda hükümeti uyardım. Tabutu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun masasına koydum. Buraya geldiğimde tünelin çıkışında parti rozetimi çıkardım. Artık biz hepimiz Yusufeliliyiz. Yusufeli Partisi çatısı altındayız” dedi.
Konuşmaların tamamlanmasının ardından İnönü Caddesi üzerinden, Barhal nehrine kadar yürüyüş yapıldı. Milletvekili meclisten getirdiği Tabutu Çoruh nehrine attı. O esnada Demokrat Parti ilçe Başkanı Ahmet Keleş, Barhal nehrine kendini attı. Bir müddet suda sürüklenen Keleş ardından, sudan çıktı.

Sudan çıkan İlçe başkanı, “ben tepkimi böyle göstermek istiyorum, bizi duysunlar bize kulak versinler barajın yüzde 42’si bitmiş ilçe yerimiz yok biran evvel ilçemizi yapsınlar ve halkı mağdur etmesinler” dedi

Haber: Hayati Akbaş

1 (5) (11)-a

1 (3) (1)-a

1 (2) (11)-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.