Friday 19th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CERATTEPE DURUŞMASINDA AVUKATLAR SALONU TERK ETTİLER..

Rize İdare Mahkemesi’nde saat 09.00’da başlayan Cerattepe duruşması devam ederken saat 14.15 sıralarında Yeşil Artvin Derneği üyeleri ve avukatları ile davacılar, reddi hakim talebinde bulunarak duruşma salonunu terk etti. Adliye önünde açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, Rize İdare Mahkemesi’ne daha önce defalarca geldiklerini ve Rize’de sorun yaratacak hiçbir faaliyet içerisinde olmadıklarını ifade etti. İlk kez bu dönemde Rize Valisi tarafından basın açıklamalarının yapılmasının dahi engellenmesi yönünde karar alındığını hatırlatan Kalın şunları söyledi:”Bu duruşma için sabah 5’de yola çıktık. Rize’ye gelen kadar yolumuz 5 kez kesildi ve arandık. Avukatlar olarak biz geçtik ama bazı davacı müvekkillerimiz ve bu davayı izlemek isteyen arkadaşlarımızın önemli bir kısmı yollarda mahsur bırakıldı. Mahkemeye ve adalete erişim hakkı, mahkemelerin aleniyeti ilkesi ihlal edilmiş oldu. Adaletin gerçekleşmesi bu tür usul kurallarına bağlıdır. Bu usul kuralları yerine getirilmeden, adalete erişim hakkı hiçbir koşul olmaksızın sağlanmadan burada adalet aramanın bir anlamı kalmamıştır. Biz her ne kadar davanın özünü anlatmışsak ta başka bir şekilde müvekkillerimizin olmadığı bir yargılama ile adalete erişemeyeceğimizi anladığımızdan, mahkeme hakimlerini reddetmeye karar verdik. Valiliğin kararı gereği başka bir açıklama yapmak durumunda değiliz. Kamu idarecilerinin, emniyet güçlerinin geriye dönecek Artvinli hemşehrilerimize gelirken gösterdikleri zorlukları hiç olmazsa giderken göstermemelerini rica ediyoruz.”
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan da, Artvin halkının kararlı olduğunu belirterek, şirketin geldiği gibi gideceğini söyledi, “Biz yaşamımızı savunuyoruz. Asla vatan haini değiliz. Yaşamımızı savunmaya devam edeceğiz. Yasa dışı bir şey yapmadık, bundan sonrada yapmayacağız” diye konuştu
Reddi hakim kararını değerlendiren CHP Bursa Milletvekil Orhan Sarıbal da, “Siyasal bir mahkeme ile karşı karşıya kaldık. Hukuk bitmiş durumda. Rize ve Artvin valilerinin yasak kararları ve aramalarla mahkemenin, bir prosedürü yerine getirmek için kurulduğunu gördük. Valilerin açıklamaları, ‘bu karar aslında verilmiş’ anlamına geliyor. Bu kararın sorumlusu siyasal iktidardır. Mahkemeler onların olsun, Cerattepe bizim olacak” dedi.CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da, reddi hakim sürecine davacıların mahkemeye erişim hakkının engellenmesi nedeniyle gelindiğini belirterek, “Mahkemenin tarafsız ve bağımsız olmadığını, idarenin mahkeme üzerinde baskısı olduğunu ve geçmişteki mahkeme üyelerinin de Cerattepe davasını kabul ettikleri için görevden alındığı söylenerek reddi hakim talebinde bulunuldu” ifadesini kullandı.

Cerattepe davasına bakan Rize İdare Mahkemesi, hakkındaki ‘Reddi Hakim’ talebini üst mahkeme olan Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderecek. Samsun Bölge İdare Mahkemesi de, reddi hakim talebinin gerekçelerini inceleyerek temyiz yolu açık olmak üzere bir karar verecek. Karar temyiz edildikten sonra reddi hakim talebi kabul edilirse yeni bir mahkeme heyeti Cerattepe davasına bakacak. Ancak talep reddedilirse aynı mahkeme Cerattepe davasına bakmaya devam edecek ve kararını açıklayacak. Bu hukuki sürecin en az 1 ay süreceği belirtildi.
cerattepe-2
cerattepe-3

 

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.