Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

5 TIR VE 3.5 MİLYON KAÇAK SİGARA..KAÇAKÇILIKTA TÜRKİYE REKORU..

Hopa’da son yılların en büyük kaçakçılık olayı ortaya çıkartıldı. Gümrük Kaçak İstihbarat birimlerinin çalışmaları ile ortaya çıkartılan olayda Sarp Gümrük Müdürlüğünde görev yapan 5 Gümrük personeli ile birlikte 15 kişinin de gözaltına alındığı ileri sürüldü.

Gümrük Kaçak İstihbarat birimlerinin polis ile birlikte koordineli yaptıkları çalışmada bir süre önce gümrükten geçiş yapan TIR takibe alındı. Samsun’a kadar takip edilen TIR burada polis tarafından durduruldu. TIR’da yapılan aramada gümrük kaçağı sigara dolu olduğu tespit edilerek şoför gözaltına alınarak TIR’a ve içindeki sigaralara el konuldu.

Bu olayın devamında aynı gün Sarp’tan giriş yapan Mersin plakalı 33.F 7429 VE 33 F 7329 plakalı TIR’lar ile Gürcü plakalı H.Z.399 plakalı TIR ile BA 794-L plakalı TIR’da x-ray cihazından geçirilince 4 TIR’ında kaçak sigara dolu olduğu tespit edildi. TIR’larla bağlantılı olduğu iddiası ile bir Jeep’de yapılan aramada araçda bulunanlarda gözaltına alındı.

Gözaltına alınan toplam 15 kişinin sorguları Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğünde devam ederken 4 TIR’da bulunan kaçak sigaralar da el konularak Hopa Limanında kapalı bir ambara boşaltıldı.

5 TIR’da tahminen piyasa değeri 22 milyon tl olan 3,5 milyon paket kaçak sigara olduğu açıklandı.

TIR’larda bulunan sigara miktarının sayım işlemi gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. Sayım İşleminin tamamlanması ardından TIR’ların Sarp Sınır kapısında güvenlikli bölgeye çekildiği, kaçak sigaralarında yasal prosedürlerin tamamlanması ardından imha edileceği öğrenildi.

Kaçakçılık olayı ile ilgili Hopa Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması devam ederken, Artvin İl Emniyet Müdürü de Hopa’ya gelerek olayı yakından takip etti.

SAMSUN’DAKİ TIR’DA 687 BİN PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ.

Samsun KOM ekipleri, Samsun-Ankara kara yolu üzerinde yaptıkları yol kontrolünde durumundan şüphelendikleri yabancı plakalı bir TIR’ı durdurdu. Gürcistan’dan İstanbul’a gitmekte olan 49 yaşındaki M.K.’nın kullandığı Gürcistan plakalı TIR’ın kapaklarını açan KOM Şube ekipleri, kaçak sigara ile karşılaştı. TIR’da 687 bin paket kaçak sigara ele geçti.

Haber: Hayati Akbaş

igarakaçakçılığı-1


Paylas

About The Author

Comments are closed.