Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“BUNDAN BÖYLE YAŞANACAKLARDAN, HUKUĞU TANIMAYANLAR SORUMLUDUR”

 Arhavi ilçesisinde kurulmak istenen ve kamuoyunda “ çılgın hes” olarak adlandırılan Kavak Hes projesinin 10 temmuz 2015 tarihinde Rize İdare mahkemesince 2. kez durdurulmasına karşın çalışmaların hala daha devam etmesi ilçede gerginlik yaratmaya devam ediyor.

Bir gurup Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri bugün çalışmaların yapıldığı noktada , mahkeme kararlarına uyulmasını isteyerek bir basın açıklaması yaptılar. Platform üyeleri ; önümüzdeki pazartesi gününden itibaren hukuki hiçbir dayanağı olmayan bu projenin derelere inilerek engelleneceğini belirttiler.

Basın açıklaması öncesi taşaron şirket çalışanları ile çevreciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Taşaron şirket yetkilileri, jandarmanın engellemesine rağmen çevrecilere önce sözle daha sonra fiili sataşmalarda bulundular. Kolluk kuvvetlerin müdahelesi sonucu olay büyümeden engellendi.

Çevre dostları şunları belirttiler;

“Bu mahkeme kararlarına uymayanlar ve mahkeme kararlarını uygulatmakla görevli kurumların yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduk.Bu davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Yağma yok, çevirdikleri dalaveraların hepsinin farkındayız.

Bir takım risklerinden ve tehlikelerden bahsedilerek inşaatın kısa bir süre daha devamı için izin istendiği yönünde duyumlar almış bulunuyoruz.

Derelerimiz ve vadilerimiz için tek risk ve tehlike, talancı HES şirketidir” diyerek. Bundan sonra burada yaşanacak her türlü olaylardan yetkililerin sorumlu olacağını belirttiler.

kavakhesbasınaçık-6-a

kavakhesbasınaçık.2

kavakhesbasınaçık.3

kavakhesbasınaçık.4


Paylas

About The Author

Comments are closed.