Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

6 YILDIR VERİLEN MÜCADELE SONRASI ARHAVİ’LİLER KAZANDI…

Arhavi’de yapılmak istenen kömür eleme tesisine karşı halkın verdiği mücadele kazanımla sonuçlandı. Tesisin arazisi Çaykur’a satılırken, Arhavi halkı arazinin nasıl değerlendirileceğinin takipçisi olacaklarını ilan etti

Kavak Köyü’ne kurulması planlanan kömür işletme ve eleme tesisinin arazisini Çaykur’un satın almasıyla, altı yıldır verilen mücadele kazanımla sonuçlandı. Haberin ardından açıklama yapan Arhavi Doğa Koruma Platformu, Çaykur’un o araziyi tarihi dokusuyla, yapılaşmaya açmadan değerlendirmesi için konunun takipçisi olacaklarını ilan etti.

Özel bir şirketin Kavak Köyü’ne kurmak istediği kömür eleme ve işletme tesisine karşı Arhavililer yaklaşık altı yıldır hukuki ve fiili mücadele veriyordu. Konaklı, Yolgeçen ve Dereüstü köyleriyle ortak yürütülen mücadelede üç ayrı mahkemede açılan davada ÇED raporu iptal edilmiş ancak bakanlık kararı ve halkı yok saymıştı. mahkemenin atadığı en az üç bilirkişi de tesisin kurulmaması yönünde rapor hazırlamıştı.

Çaykur Genel Müdürlüğü’nün araziyi satın aldığını 22 Nisan’da sosyal medya adresi üzerinden açıklaması sonrası, 25 Nisan günü Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nunda katıldığı ve  Kavak köyünde yapılan tapu devir teslimi sonrası resmiyet kazandı..

kavak direnişi-1-a

kavaktaputeslim-1

kavaktaputeslim-2


Paylas

About The Author

Comments are closed.