Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

7.YEŞİL YAYLA ŞENLİĞİ ARHAVİ’DEN BAŞLADI

Gola Kültür , Sanat ve Ekoloji Derneğince 7. si düzenlenenen Yeşil Yayla Festivali Arhavi ilçesinden start verdi. Cumhuriyet Meydanında başlatılan etkinlikte en fazla ilgiyi “Uzunbacak” gösterisi ile sanatçı Özlem Duymaz aldı. Eda Şatır’ın güzel tulumu eşliğinde yapılan şehir turundan sonra horonlar oynandı.

Etkinliğe katılanlar buradan Lome (Yolgeçen) Köyüne hareket ettiler. Köy girişinde yapılan “Gudeli ile Meyva Toplama “ gösterisinin ardından gösteri alanına geçen katılımcılar gecenin geç vakitlerine kadar bir hayli keyifli ve eğlenceli anlar yaşadılar.

Tamer ve Caner Karataş ikilisinin çocuklar için hazırladıkları gösteriye daha sonrasında çocukları da katılıp eğlenceye ortak olmaları gecenin güzelliğini adeta önceden işaret ediyordu. Sonrasında yöresel bir yemek olan “Termoni” yapılıp servis edildi. Ardından Prof.Dr. Neşe Bilgin, Dr.Füsun Ertuğ , yazar İrfan Çağatay ve eğitimci Refik lakerta’nın “ meyva mirası” konulu konuşmaları ile endemik meyve  tohumlarının tekrar hayata geçirilmesinin gerekliliği üzerindeki sohbetleri gecenin bir başka formatı oldu.

Müzik sahnesinde yer alan Tolga Kurdoğlu ve Selim Tarım ikilisi alanı dolduranlara keyifli anlar yaşattılar.Program  “Karadeniz Kadın Sahnesi  “ile devam ederek  sırası ile Basja Arifovska,İlknur Yakupoğlu, Güler Topaloğlu, Mine Kalaycı,Kelly Thoma sahne performanslarını sergilediler.

Etkinlikler 2.gün ve gecesinde yine Arhavi’de, son gününde, yani 2 Eylül günü Rize’nin Fındıklı ilçesinde devam edecek.


Paylas

About The Author

Comments are closed.