Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

AHMET BİBER YENİDEN ARTVİN CHP İL BAŞKANI OLDU..

37. CHP Olağan Genel Kurul başkanlığı seçiminde tek aday olarak seçime katılan Ahmet Biber yeniden Artvin CHP İl Başkanı oldu.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen CHP 37’nci Olağan İl Kongresi İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Kongre, belediye başkanları, CHP Grup Başkan vekili Engin Altan, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Milletvekilleri ve CHP İl Başkanlığı Adayı Ahmet Biberin konuşmalarının ardından oy kullanılmasıyla sona erdi.

En geç 1,5 yıl içinde artık AK Parti iktidarı diye diye bir şey kalmayacağını belirten Millet İttifakının Türkiye yönetimini sandık marifetiyle ele almasının mümkün olduğunu vurgulayan CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay; “Derhal Soçi mutabakatındaki taahhütlerimizi revize etmemiz lazım. Derhal İdlib’ de 12 gözetleme noktasındaki Mehmetçiğimizin güvenliğini, garanti altına alacak hem askeri, hem de diplomatik hamleleri yapmamız lazım” şeklinde ifadelerine yer verdi.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, “Bundan adımın Engin Altay olduğu kadar eminim. Türkiye’de seçimin şartları oluşmuştur” diyerek siyasetçinin ve siyasi partilerin insanın refahı, huzur ve mutluluğu olmak üzere üç amacının olduğunu söyledi.

Altay, partililer olarak Mustafa Kemal’in gösterdiği hedefi anlamak zorunda olduklarını belirterek, “Mustafa Kemal Atatürk bize milletle kavga edin, camiye gidenler yan bakın demiyor. Camiye gidenlerle de hem hal olun, Marksistlerle dünya geleceğini tartışın, camiye gidenlerle yüce dinimizin kutsiyetini, kıymetini konuşun diyor. Biz nihayet 70 yıl sonra millet ittifakının da kıymetli katkısıyla toplumun Cumhuriyet Halk Partisi’ne olan bakışında yeni bir trend yakaladık. Tolum Cumhuriyet Halk Partililere devlet teslim edilebilir mantığı ve noktasına gelmiştir” dedi.

“En Geç 1.5 Yıl İçinde AK Parti İktidarı Diye Bir şey Yoktur”

Konuşmasının devamında erken seçim vurgusu yapan Altay, “En geç 1,5 yıl içinde artık AK Parti iktidarı diye diye bir şey yoktur. Millet İttifakının Türkiye yönetimini sandık marifetiyle ele alması vardır. Bundan adımın Engin Altay olduğu kadar eminim. Türkiye’de seçimin şartları oluşmuştur. Biz yerel seçime giderken sayın genel başkanımızda, Meral Akşener’de Temel Karamollaoğlu ’da söz verdik. Dedik ki seçim talebi açmayacağız. “31 Mart’ta AK Parti kaybederse seçim talebi açacakmışsınız” dendiğinde “Dedik ki hayır”. Seçim talebi açmayacağız dediğimiz için biz seçim talebi açmayacağız ama erken seçim yapılmasının değişik hal, koşul ve şartları vardır. Ülkeyi, yönetenleri ve meclisi buna zorlayan gerekçeler vardır. Ben bunca yıllık tecrübemle söylüyorum. Seçim kapıdadır. Eğer yanılırsam bir daha Artvin’e geldiğimde yüzüme tükürün.” diye konuştu.

Altay, “Bu diktatörden, tek adamdan, sandıkta kurtulacağız. Sandığın dışında hiçbir girişime, Amerika’da yapsa Rusya’da yapsa, kim yaparsa yapsın, her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyetinin diktatörleşmiş olmakla birlikte seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı da sandığın dışında hiçbir gücün müdahalesine seyirci kalamayız” dedi.

“Türkiye’de En Önemli Sorun Demokrasidir”

Altay, Türkiye’de en önemli sorunun demokrasi olduğunu ileri sürerek, “ Bana sorarsanız ekonomiden önce en büyük sorunumuz demokrasidir. İş bulunur aş bulur, ev kurulur ama demokrasimize yönelik bu tahribata tedbir almazsak Türkiye bambaşka bir evreye savrulur. Ondan sonrası Türkiye için bir felaket. Bunun için ne yapıp edip demokrasiyi koruyacağız.

Konuşmasında İdlib konusuna da değinen Altay, İdlib konusunda son 3 yıldır 20’den fazla konuşma yaptığını dile getirerek, “ İdlib’ de ki gözetleme noktalarındaki Mehmetçiğimizin güvenliği sağlayın. Mehmetçiğimizi oraya bırakıp uçakla hava denetimi yapamadan, orası Türkiye’ye hava uçuşuna kapalıysa, o arkadaşlarımızı, askerlerimizi yem etmeyin” demişim. Ben bunları iyi niyetle söylemişim. İdlib’te şehit olan askerimizin cenazesini bile helikopterle alamadık. Karayolu ile gizli geçitlerden geçirdik. Yazıklar olsun böyle bölge politikasına” ifadelerine yer verdi.

Altay, iktidarının uyguladığı dış politikanın, bu millete ve bu ülkeye yakışmadığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti.

“Soçi mutabakatı vardır, Eylül 2018’de Soçi’de imzalandı. Türk silahlı kuvvetleri orada yapması mümkün olmayan bir ol üstlendi. Orada gereksiz yere askerlerimiz ölüyor. Derhal Soçi mutabakatındaki taahhütlerimizi revize etmemiz lazım. Derhal 12 gözetleme noktasındaki Mehmetçiğimizin güvenliğini, garanti altına alacak hem askeri, hem de diplomatik hamleleri yapmamız lazım. Bölgede Esad’a savaş ilan etmek yerine, bölgedeki cihatçılarla ilişkimizi koparmamamız lazım.”

Son olarak İş Bankası hisseleri tartışmasına değinen Altay, “ CHP’nin bu hisselerden dolayı genel merkezine, partiye bir kör kuruş giriyorsa tüm Cumhuriyet Halk Partililer alçak olsun. Namert olsun. Bir kör kuruş girmez. Bu Atatürk’ün vasiyetinin sembolik olarak korunmasıdır. Biz bunu korumaya devam edeceğiz.

“Bizim Birleştiğimiz Nokta Al Bayraklı Türk Bayrağıdır”

Kongrede konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ise, tüm Artvin’in Belediye Başkanı olduğunu belirterek hesap vermeye açık olduklarını söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Elçin: “Ben sadece CHP’nin, Millet ittifakının belediye başkanı değilim ben bütün Artvin’in Belediye Başkanıyım. Bir daha ki dönemde sadece yerel iktidarı almak için değil genel iktidarı almak içinde var gücümle çalışacağım. Sizlerden tek isteğim şudur elbette eksiklerimiz olacaktır. Diğer Belediye Başkanlarımızın da adına söylüyorum hiç birimiz kasten bilerek bir yanlış yapmayız. Yanlış yaptığımızda bize her yerde uyarak hesap sorabilirsiniz. Bizler hesap vermeye açığız. Bütün bileşenlere söylüyorum bizim birleştiğimiz nokta Al Bayraklı Türk Bayrağımızdır. Biz seçen gücü biliyoruz ama görevimiz de halka hizmettir. Hiç kimseyi hiç kimseden ayırmayacağız.” diye konuştu.

CHP İl Başkanı Ahmet Biber konuşmasında örgütü birlik ve beraberliğe davet ederek, korkusuzca mücadele etmeye devam edeceklerini ve yerel seçimlerde gösterilen başarıyı genel seçimlerde de sağlayacağını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Görev süresi içerisinde iki büyük seçim geçirdik. Birisi 24 Kasım 2018 Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimi biri de 31 Mart 2019 yerel seçimler olmak üzere iki büyük seçim geçirdik. Hatta iki buçuk da diyebiliriz. Bir de bunun arkasında İstanbul seçimleri de var. Bugüne kadar beraber hareket ettiğimiz beraber çalıştığımız öncelikle yönetim kuruluna tekrar teşekkür ediyorum. Birlikte güzel çalışmalar yaptık. Disiplin kurulu ile aynı şekilde beraber çalıştık. Bu başarı da tabiki başta Sayın Milletvekilimiz olmak üzere il yönetimimiz, ilçe başkanlarımız, belediye başkan adaylarımız olmak üzere kadın kollarımız, gençlik kollarımız olmak üzere arkadaşlarımız bu başarıyı tüm örgütle beraber yaptık. Burada bir başarı varsa bu tüm Artvin CHP örgütünün başarısıdır tek başımıza hiçbirimizin başarısı değildir. Fakat buradaki temel özellik şu; başarıyı elde etmenin biricik yolu parti içerisinde birlik ve beraberliktir. Bunu sağlayamadıktan sonra bir ayağımız bir kolumuz eksik kalıyor, olmuyor. Önce partide birliği sağlayacağız, şunu yapmayacağız. Bazen yarışıyoruz, ister ön seçim olsun, ister kamuoyu yoklaması olsun birisi öne çıkıyor, birisi geride kalıyor. Partici için esas önemli olan onu kabullenmektir. Ben niye olamadım diye onun kaybetmesini istemek değildir. Onun arkasında dik durmaktır. Önce önemli olan budur. Biz Artvin’de bunu yaptık bunun için çok çaba sarf ettik. Yalnız bununla kalmayarak çok önemli ittifaklar yaptık burada İyi Parti’ye, Saadet Partisi’ne, Demokrat Parti’ye teşekkür ettiğim gibi Sol Parti’ye, Halkların Demokratik Partisi’ne, Halk Evlerine ve bize destek olan diğer seçmenlerin partilerine de teşekkür etmek istiyorum. Bu böyle kolay olmalı. Bir şeyin altını çizmek istiyorum, bu partide kavga istemiyoruz. Bu partide sevgiyi egemen kılacağız. Birbirimizi sevmek zorundayız. Eğer birbirimize tahammül edemiyorsak işte AK Parti, tek parti iktidarına mecbur kalmış oluruz.

 “CHP Acilen Bir Dava Partisine Dönüşmeli”

Yerel iktidarda başarı gösterdik, Yerel seçimlerde tek parti iktidarına karşı dimdik duracağız dedik. Yerel seçimlerde başarılı olmakla yetinemeyiz mutlaka genel iktidarı almak zorundayız. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemine göre de CHP’nin acilen bir dava partisine dönüşmesi lazım bize davasına inanan her türlü saldırıya karşı koyacak ideolojik donanıma sahip, parti disiplininden kopmayacak inançlı dava adamı lazım. Bundan sonraki yolumuz bugüne kadar yaptığımız gibi birlik beraberlik içerisinde partide sevgiyi egemen kılarak belediye başkanımız sayın milletvekillerimiz belediye başkanlarımız, il genel meclis üyelerimiz kadın kollarımız gençlik kollarımız mutlaka birlik içerisinde olmak zorunda. Bunun için çalışacağız birbirimizle asla kavga etmeyeceğiz.”

Kongreye CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 22. Dönem Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, CHP İlçe Başkanları, İYİ Parti İl Başkanı Nejat Kaşıkçı, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf İnce, Sadet Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım, STK Temsilcileri ve çok sayıda partililer katıldı.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.