Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ALMANYA’DAKİ ARTVİN’LİLERDEN DİRENİŞE DESTEK ..

Artvin halkının yaşam alanlarına sahip çıkmasına yurdun birçok kentinden destek verilmesinin yanında yurt dışında da eylemler başladı. Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşayan Artvin’liler  Türk Büyükelçiliği önünde  eylem yaptılar. Artvin’de olup bitenleri dakika dakika izlediklerini belirten gurbetçiler, seslerinin duyulması için herşeyi yapacaklarını ve hemşehrilerinin yaşam mücadelesinin sonuna kadar destekçileri olacaklarını belirttiler.

Bugün Artvin’de yaşananlara gelince;

Yeşil Artvin Derneği’nin organize ettiği yürüyüş için Bibak Kavşağı’nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, sloganlar atarak maden sahası güzergahında yürüyüşe geçti.

Yaklaşık bir kilometrelik yürüyüşün ardından çevik kuvvet ekiplerinin Artvin Devlet Hastanesi önünde yolu barikatla kapattığını fark eden gruptakiler, burada bir saat kadar bekledi.

Polisin dağılmaları konusunda uyarısına rağmen yürüyüşe devam etmeye çalışan gruba, çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve TOMA aracıdan tazyikli suyla müdahalede bulundu. Polise pet şişe ve taş atarak karşılık veren gruptakiler, daha sonra ara sokaklara  dağıldılar.

Cerattepe yolunda Polisin müdahalesi sırasında biber gazından etkilenen polis ve vatandaşlara, olay yerinde bulunan 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti. Olaylar sırasında yaralanan Zeyno Bayramoğlu’nun iki bacağı da bilekten kırılmış durumda. Hastaneye kaldırılan Zeyno ameliyata alındı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’da Başbakan ve bakanlarla görüşmeye çalışarak Başbakanın Artvin’lileri dinlemesi için girişimlerine devam ediyor. Bayraktutan polis müdahalesi sırasında yaralanıp Devlet Hastanesine kaldırılanları da ziyaret ederek geçmiş olsun dedi.

Cerattepe direnişi için Artvin’liler her gece  saat 20.00 da Bibak Kavşağı önünde toplanıp protestolarına devam ediyorlar. Artvin’liler Cengiz İnşaat’a ait araçların Cerattepe’den inene kadar, onların Artvin’i terk edecekleri ana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler.

artvinde polis müdahalesi-01

artvinde polis müdahalesi-1

artvinde polis müdahalesi-2

artvinde polis müdahalesi-3

artvinde polis müdahalesi-4


Paylas

About The Author

Comments are closed.