Monday 22nd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PEKİ…HUKUKİ SÜREÇ BİTMEDEN CERATTEPE’DE BAŞLATILAN ÇALIŞMADAN VE OLAYLARDAN KİM SORUMLU ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artvin’in Cerattepe bölgesinde bakır madeni çıkarılmak istenmesiyle başlayan gerilim sonrası tüm taraflarla bir araya geldi. Çankaya Köşkün de saat 11.35’te başlayan toplantıya, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan ve Selçuk Özdağ, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hamdi Yıldırım, İstanbul Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Ali Sarıkaya, Başbakan Baş müşavirleri Osman Sert, Sevinç Özcan, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, CHP Artvin İl Başkanı Yücel Kurt, Artvin Ticaret Odası Başkanı Kurtul Özel, Memur-Sen Artvin İl Başkanı İbrahim İnce, Girişimci Kadın Derneği Başkanı Dilek Alkan, Yeşil Artvin Derneği Başkan Yardımcıları Nursal Bülbül ve Bedrettin Kalın, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Oğuz Kurdoğlu, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, MHP Artvin İl Başkanı Serdar Kılınç, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Livane Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Ahmet Özçelik, AK Parti Kurucu Üyesi Nevzat Güven, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Rıdvan Peker ve Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Güner katıldı.

Başbakan Davutoğlu, geçen cuma günü (19 Şubat) Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşmüştü.

Çankaya Köşkü’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yeşil Artvin Derneği yetkilileri bir araya geldi. Konuyla ilgili bakan ve bürokratların da katıldığı toplantıda, hukuki sürecin tamamlanıncaya kadar madencilik faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı.

Toplantı sonrası bir TV kanalına yaptığı açıklamada Yeşil Artvin Derneği başkanı Nur Neşe Karahan ; görüşmenin çok olumlu geçtiğinin söyleyemem fakat olumsuz da söyleyemem. En azından şuan da çevre il ve ilçelerden getirilen kolluk kuvvetlerinin Artvin’den uzaklaşması ve Cerattepe’de çalışan iş makineleri ve diğer araçların  çekilmesinin Artvinlilere bir nefes aldıracağını belirterek, biz ancak maden aramanın tümü ile yasaklanacağı an rahat nefes alacağız dedi.

ARHAVİZYON DİYOR Kİ;

Şimdi Başbakanın bile ” Hukuki süreç tamamlanana kadar Cerattepede  çalışmalar durdurulacak ”  sözü dikkat çekici…Çünkü bu açıklamadan şu anlam da çıkıyor; Şuana kadar  Artvin’de halka kolluk kuvvetlerince atılan gaz bombaları , plastik mermiler ve tomalarla yapılan saldırılarda  devlet suç işlenmemiş midir? Yazık .. Vatandaş devletten ormanı korumaya çalışıyor..Bu da yetmiyor hukuğu öğretiyor devlete.

başbakanla görüşüldü 0

başbakanla görüşüldü 1

YESIL ARTVIN DERNEGI AVUKATI BEDRETTIN KALIN KONUSMA YAPTI. FOTO: MUGHAMMET KACAR ARTVIN-DHA


Paylas

About The Author

Comments are closed.