Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ALTIPARMAK VADİSİ TABİAT PARKI OLDU…KAMİLET VADİSİ NEDEN OLMASIN…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Artvin ili Yusufeli ilçesindeki Altıparmak Vadisini Tabiat Parkı olarak ilan etti.

Milli Parklar ve Doğa Koruma Genel Müdürü Ardeşenli olunca, Ardeşen’nin Tunca beldesi- Dutxe Deresi ve civarı tabiat parkı ilan edildikten sonra, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topaş’ın memleketi olan Yusufeli ilçesinin Altıparmak (Barhal) Vadisi de tabiat parkı olarak ilan edildi.

Genel Müdürlük tarafından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun onayıyla ilan edilen Altıparmak Tabiat Parkı ile birlikte tabiat parkı sayısı 188’ye yükseldi.

Tabiat turizminin gelişimine katkı sağlayacak Altıparmak Tabiat Parkı Yusufeli ilçesi sınırları içinde toplam 21 bin 110 dekar alan üzerinde yer alırken, Artvin’e140,5 km. Yusufeli’ne ise 37,5 km uzaklıkta bulunuyor.

Tamamı orman arazisinde bulunan Altıparmak Tabiat Parkı akarsularının yoğunluğu ve 2400 metre rakımdan sonra bulunan buzul gölleri ile ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor. Kaçkar ve Altıparmak Dağlarının yüksek yamaçlarına serpilmiş bulunan bu inci gibi göl çanakları, yakın bir jeolojik geçmişte buzul oymaları ve setleşmeler ile oluşmuş.

 Buzul gölleri, ve flora, faunasıyla tabiat tutkunlarının gözde mekanları arasında yer alan Altıparmak Tabiat Parkı, alan içi ve çevresindeki yerler ile Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılıyor.

altıparmak-3

altıparmak-1

altıparmak-2

Altıparmak Tabiat parkı ile buzul göllerinin, derelerin ve habitat formasyonunun korunması ve devamlılığının sağlanması amaçlanmaktadır.

Altıparmak Tabiat Parkı ile bölgeye gelen ziyaretçiler yabanıl deneyimi yaşayarak tabiat koruma konusunda bilgi almaları sağlanacaktır. Ülke genelinde 187 olan tabiat parkı sayısı Altıparmak Tabiat Parkı ile 188’e çıkmış oldu. Altıparmak Tabiat Parkı Artvin halkına ve Ülkemize hayırlı olsun.


Paylas

About The Author

Comments are closed.