Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

LAZURİ K’AZETA “AĞANİ MURU3Xİ” KOGAMATANU..

Dünyanın 2. Türkiye’de ise ilk olan “Ağani muru3xi-yeni yıldız” isimli Lazca gazete İstanbul merkezli olarak yayım hayatına başladı.

Gazetenin sahibi İrfan Çağatay, 7 Kasım 1929’da Abhazya’nın başkenti Sohum’da yayımlanan ve dünyada çıkan ilk Laz gazetesi olma özelliğini taşıyan Mçita Murutsxi (Kızıl Yıldız) adlı gazeteden sonra, kendi çıkardıkları “Ağani muru3xi-yeni yıldız” adlı gazetenin dünyada 2. Türkiye’de ise ilk Laz gazetesi olduğunu belirtti.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İrfan Çağatay; “bizden önce çıkan gazete sadece 2 sayı yayımlamış ve bundan sonra yayım hayatına son vermiştir. İskender Chitaşi’nin sorumlu redaktörlüğünü yaptığı bu gazetenin Laz edebiyat tarihinde özel bir yer kapladığı herkesin malumudur. Kitap, dergi gibi ürünler gün ve gün artmakla birlikte, ne yazık ki, Lazca gazetecilik adına 1929’dan bu yana Mçita Murutsxi’den başka bir ürün ortaya konamamıştır. Bizler bu eksiklikten yola çıkarak İstanbul merkezli Türkiye’nin ilk Laz gazetesinin ilk sayısını bugün çıkardık” dedi.

Lazcanın bu yönlü ihtiyacı olduğu ortada iken ve Lazca bir gazete çıkarabilecek birikime sahipken ertelemenin doğru olmayacağı belirten Çağatay, “ Bu ortak amaç etrafında bir araya gelen Laz gençler “Ağani Murutsxi” (Yeni Yıldız) adlı bir gazete çıkarmaya karar verdik. Gazetenin adı İskender’in Mçita Murutsxi’sine bir gönderme yapmakta, fakat “yeni” bir söylem dillendirmek niyetindeyiz. Gazetemiz tabloid boyda yakın (28×40 cm) olmak üzere 12 sayfa olarak ve tamamen Laz dilinde yayımlanacak. Periyodunu başlangıçta 2 ayda bir diye düşündük, ancak umudumuz yayın periyodunu mümkün olduğunca sıklaştırmak. Tabii bunu yapabilmemiz için daha çok gazete emekçisinin bu çalışmaya dahil olması gerekiyor.Takip edenler bileceklerdir ki Laz aktivistleri olarak, maalesef Lazca süreli yayınlarda başarılı bir tablo çıkaramadık. Ogni (6 sayı), Mjora (2 sayı), Skani Nena (4 sayı), Tanura (3 sayı) olmak üzere yayınlanan dergilerin hem düzensiz yayın periyotları ve hem de kısa ömürleri yayın ilkelerimizi tekrar gözden geçirmemiz gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Bizler geçmişten gerekli dersi çıkararak devamlılık ve kararlılığa gerekli özeni göstermek niyetindeyiz: Gazetemizi sık periyotlarda olmasa bile uzun yıllar boyunca ve düzenli olarak yayımlamayı düşünüyoruz” dedi.

Hedeflerinin Lazca konuşulan her yere gazeteyi göndermek olduğunu belirten Çağatay, “Zira Gazetenin, muhatabı olan halka ulaşması için Lazcanın konuşulduğu her yerde gazete bayilerine elden bırakacak, bunun mümkün olmadığı yerlere posta yoluyla gönderecek bir ağ oluşturulması gerekiyor. Ancak hepsinden önce, Laz halkının ve anadil bilincine sahip herkesin desteklerini bekliyoruz” dedi.

kazeta-a

Kaynak haber: Evrensel


Paylas

About The Author

Comments are closed.