Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

AMERİKA’NIN ÜNLÜ KADIN VOKAL GURUBU KİTKA ARHAVİ’DE..

Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği; uzun zamandır Doğu Karadenizde sürdürdüğü sanatsal etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. Balkan, Doğu Avrupa, Rusya ve Kafkas kadın söyleme gelenekleri ve yerleşik müzikleri araştırarak çalışmalar yapan Amerikalı kadın vokal grubu KITKA, geleneksel Laz müziği üzerine atölyeler yapmak için Arhavi’ye geliyor.

Yaptıkları farklı kültür müziklerini bugüne kadar 7 albümde toplayan KITKA; Gola Derneği’nin ev sahipliğinde geleneksel Laz müziği söyleme teknikleri çalışacak. Ve tüm çalışma süreci 5 Temmuz akşamı müzisyen Birol Topaloğlu’nun Arhavi’de açtığı yeni mekanı Ezmoce Köy Evi’nde sahnelenecek.
KİTKA ile beraber sahnede; Laz kadın sanatçılar; Eka (S. Refika Kadıoğlu), Dalepe Nena Grubu’ndan Mine Kalaycı, Elif Taşkın, Yasemin Taşkın, Burcu Demir’in yanısıra Mabira Güler Topaloğlu ve Gürcistan’ın sınır köyü Sarpi’de yaşayan Sarpuli Trio grubunun kurucu solistlerinden Lily Abdulisi yer alacak.
Gola Derneği’nin düzenlediği Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivalinde uzun yıllardır devam eden “Karadeniz Kadın Sahnesi” kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik; 5 Temmuz akşamı, saat 19.00’da Ezmoce Köy Evinde sizleri bekliyor olacak.

ddd


Paylas

About The Author

Comments are closed.