Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“KAVAK KÖYÜNDE KÖMÜR TESİSİ İSTEMİYORUZ”

Arhavi Kavak Köyünde kurulması planlanan özel bir firmaya ait kömür tesislerine karşı yürütülen dava için mahkeme bilirkişi heyeti keşif yaptı.

Keşif öncesi başta Kavak Köyü olmak üzere civar köy sakinleri “kömür tesisi istemiyoruz “şekli ile bir eylem gerçekleştirdiler. Eylemde konuşma yapan Kavak Köyünden Ayşe Duman elinde Yemişlik Mahallesinde şuan faaliyet gösteren bir kömür tesisi yanında topladığı karalahana ve kiviyi göstererek “biz köyümüzde sebze ve meyvelerimize zarar verecek tesisi istemiyoruz “dedi.

Kavak Köyü muhtarı Hasan Karabulut ise ilginç örnekler vererek” Bu gün burada aleyhimize karar verilecek olunursa unutmasınlar bu kararı verecekler buranın zehirli çayını da yarın sofralarında içmek zorunda kalacaklar “ dedi” Şimdi soruyorum sizlere. Eğer bu kömür işletmesi açılırsa bu tesisin cıvarındaki arazilerimizin değeri ne olur.Satmak istesek normal fiyattan satabilirmiyiz..Yoksa – kimse almaz ise biz alırız -diye işletmecileri mi bekliyeceğiz” diyerek kömür tesisine karşı mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Eylemde Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum örgütleri de bulundu. Belediye Başkanı Hekimoğlu, “Bizim kömüre de ihtiyacımız var fakat her şeyi istediğiniz yerde yapma şansınız yok. Arhavi’nin en güzel köy arazisinde böyle bir işletmenin hizmet vermesine bizde karşıyız” diyerek, vatandaşların köyüne çıkmasından mutlu olduğunu belirtti.

Daha sonra, gelen kesif heyeti, inceleme için tesisin bulunduğu alana girdi.

IMG_4079-a

IMG_4066-a

IMG_4062-a

IMG_4073-a

IMG_4105-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.