Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ANKARA ARTVİN KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ YOLA RASİM YILMAZ’LA DEVAM DEDİ..

1950 yılında kurulmuş olan, 700’e yakın üyesi bulunan, 69 yaşındaki Ankara Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AKYD), dernek salonunda 33. olağan genel kurulunu gerçekleştirdi.

Artvin eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu’nun divan başkanlığını, Ahmet Köroğlu, Adem Çiftçi ve Özgür Kalın’ın ise kâtip üyeliklerini yürüttüğü genel kurul, saygı duruşuyla açıldı.

Çalışma raporunu dernek başkanı Cengiz Yücel okudu. Faaliyet raporu, mali rapor ve denetleme kurulu raporlarının okunmasının ardından oylama yapılarak raporlar ibra edildi. Genel kurulun kararı ile temenniler maddesi seçimlerden öne alınarak tartışmaya açıldı.

Çok sayıda üyenin söz alarak yaptığı konuşmalar, oldukça yapıcı ve olumlu yönde oldu. Yüze yakın üyenin katıldığı genel kurulda, gazeteci, yazar Rasim Yılmaz’ın başkanlığında oluşturulan yönetim Kurulu aday listesinin açıklanmasının ardından, divan Rasim Yılmaza söz hakkı tanıdı. Rasim Yılmaz yaptığı konuşmada özetle; Yönetime, birilerine kızgınlık sonucu, alternatif ya da muhalif olarak aday olmadıklarını, listedeki ekip arkadaşlarıyla hedef olarak önlerine koydukları projeleri gerçekleştirmek için aday olduklarını açıkladı.

Yılmaz, 35 maddelik program da, özellikle göze çarpanlardan bazıları şöyle: Bir sonraki 34.Genel Kurulu geniş bir salonda ve şölen havasında yapacaklarından söz etti. Sincan, Batıkent, Kazan gibi Artvinlilerin yoğun yaşadığı ilçelerde ücretsiz halk şölenleri düzenleyeceklerini, yine bu çerçevede Gölbaşında “Harfana Gecesi” organize edeceklerini söyledi. 2020 yılında derneğin 70 Kuruluş yıldönümü çerçevesinde 3 günlük “Artvin Tanıtım Günleri” organize edeceklerini, 4. gün ise koşulları olgunlaştırabilirlerse 5 bin kişilik “Guinnes Rekorlar Kitabına” girmek üzere “Atabarı Halayı” oluşturacaklarını anlattı.

Yine Yayın Kurulu, kadın ve gençlik komisyonları aracılığıyla daha çok kadın ve gençlere ulaşmanın olanaklarını yaratacaklarını, yayın Kuruluyla ise “uzun süredir çıkarılamayan “Bizim Atabarı Dergisini” çıkaracaklarını, devamında ise “Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Tarihi hazırlanarak kitap olarak basılacağını söyledi.

Yurt çapında yetişkinler ve gençler arasında şiir ve öykü yarışmaları düzenleyerek gelebilecek yayınlanmaya değer ürünleri bir kitapta toplamak amacında olduklarını anlatı. Bunular gibi birçok vaatte bulunan Yılmaz, bütün bunları, yönetimle birlikte daha çok üyeye ulaşarak, Ankara’da faaliyet sürdüren diğer dernek ve vakıflarla daha fazla doğru ilişki çerçevesinde birlikte yapacaklarını ve yine Artvin Belediyeleriyle sağlıklı iletişim ve işbirliği geliştirerek gerçekleştireceklerini anlattı. Yılmaz, ayrıca tüm Artvinlilerin olmazsa olmaz kırmızıçizgilerinin çevre sorunu ve Cerattepe olduğundan bahisle, dün olduğu gibi yarında bu mücadelenin kararlı bir şekilde yanında olacaklarını söyledi. Ve yine başta Yeşil Artvin derneği olmak üzere diğer illerdeki dernek ve vakıflarla daha sıkı iletişim ve işbirliği yapacaklarından söz etti.

Rasim Yılmaz’ın konuşmasını tamamlamasının ardından seçimlere geçildi. Yapılan seçimler sonucu oy birliğiyle yeni yönetime yetki verilmiş oldu. Genel kurul yine Rasim Yılmaz’ın katılımcılara teşekkür konuşmasıyla sonlandırılmış oldu. Raporların ibrasının ardından seçimlere geçildi.

Tek liste olarak girilen seçimlerde yönetim kurulu üyelikleri aşağıdaki kişilerden oluştu. Rasim Yılmaz, Fatma Urhan, Özgür Kalın, Adem Çiftçi, Tolga Subaşı, Hasan Akyüz, Cavit Kolçak, Reşat keskin, Yener Turan seçildiler. Dernek Denetleme Kuruluna da Süleyman Karadeniz, Özer Topçu ve Metin Özer seçildiler.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.