Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

LİPTON İŞÇİLERİNE DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR..

Lipton Arhavi Çay Fabrikası çalışanlarının iş akdinin askıya alınması ile başlayan eylem çevre ilçelerden yoğun destek görüyor.

Her akşam iftar sonrası fabrika önünde buluşan vatandaşlar ortak hareketle işçilere moral ve destek  olmaya devam ediyorlar.

Tek Gıda-İş Şube Başkanı Mustafa Yüksel, kendilere destek veren ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlara ve STK  üyelerine. yaşanan gelişmeleri anlatarak katılımlarından dolayı teşekkür etti.

CHP Ardeşen İlçe Başkanı Tahsin Ocaklı. “ Bir emek ve hak mücadelesinin yapıldığını görmek ve bunun yanında durmamak kabul edilir bir şey olur mu?  Dün Fındıklı burada idi. Bugün Ardeşen ‘den geldik..Pazar’dan geldik, Rize’den geldik.. Yarın daha da kalabalık geleceğiz.. Bu mücadeleyi herhangi bir siyasi şekli ile değil Arhavi halkı olarak vermeniz daha da güzel.. “dedi.

CHP Pazar İlçe Başkanı Adnan Solak ise İşçilerin haklı direniş haberini alınca hemen il başkanını arayıp Arhavi’ye gelmek istediğini söyleyerek, Lipton mağduru işçilere; “sizin yanınızda olmak benim için bir şereftir “ dedi.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ise konuşmasında , Arhavi’lilerin haksızlıklara karşı duruşlarında her zaman yanında olduklarını, bundan sonrada yanında olmaya  devam edeceklerini belirterek; “Çalışan arkadaşlarımızın hakkını hiç kimseye yedirtmeyeceğiz “ dedi.

AKP Artvin İl Meclis Üyesi Hüseyin Uzunhasanoğlu ise;” Burada fabrika işçileri bir hak arayışında ama ben üreticileri de işçi sınıfı içinde düşünüyorum. Onun için mağdur olanlar  hem çalışan işçiler  hem de üreticilerdir. Koca Unilever şirketi İngiltere’de yapamadığını Türkiye’de yapmaya çalışıyor. Aslında bizim isyanımız bu.Bu şirket yetkilileri, fiyat konusunda, vade konusunda , kontejan konusunda , ödeme konusunda ne istiyorlarsa onu yaptılar. Buna rağmen hiçbir Arhavi’li ben size çay vermiyorum demedi.Gelinen noktada şunu söyleyebilirim.Bu davranış Unilever gibi bir dünya markasına yakışmadı” dedi.

Arhavi Belediyesi temsilen konuşan Engin Erkan ise, belediye ve Arhavi halkı olarak emeğini ve hakkını savunan işçi kardeşlerinin her zaman yanında olacağını belirterek. “Vahşi kapitalizm dünde bunları yapıyordu bugünde aynısını yapıyor bunun mücadelesini verecek olan  halktır ve adı direnmek ,hakkını söke söke almaktır” dedi.

Hopa Belediyesi Meclis Üyesi Taylan Kaya ise, “Sermayenin düşmanı işçi sınıfıdır, sizin de düşmanınız sermaye patronlarıdır diyerek, Neden İngiliz sermayesi Türk sermayecisi ile kol kola olup ayni dili konuşabiliyor da işçilerimiz, yani bizler neden aynı dili konuşamıyoruz. Bizler birbirimize destek vermez isek onbinlerin toplanacağı bir eylemde ancak bin kişi toplayabiliriz.O zamanda işte bizleri kapının önüne bırakırlar. Biz Hopalılar olarak önceki yıllarda yine buralarda idik. Arhavi derelerini savunduk, vadilerini savunduk, bizleri ayırmaya, birbirimize düşürmeye çalıştılar. Ama bunu asla başaramayacaklar. Bu vatan alın teri ve emeğin gücü ile yoğrulan halkındır, yoksa ülkesinde kazanıp paraları yurt dışına kaçıran akbabaların değildir” dedi.

Son olarak konuşan AKP İlçe Başkanı Ufuk Yıldız ise işçilerin haklı direnişi desteklediklerini, ve bundan sonraki eylemlerde herkesin yanına birer kişide alıp bu sayının artması gerektiğini, ve sonunda şuan fabrika önünde yakılan ateşin yakın zamanda fabrikanın bacasında tüteceği umuduyla desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.


Paylas

About The Author

Comments are closed.