Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

LİPTON ARHAVİ ÇAY FABRİKASI ÇALIŞANLARI DİRENİYOR…

Lipton Arhavi Çay fabrikası 55 çalışanının iş akdini askıya aldı. Bu durum karşısında Türk-İş e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası yasal eyleme başladı.

Sendika yetkilileri , “şirketin kendilerine fabrikayı kapatmadıklarını, ekonomik nedenlerden dolayı fabrikayı açamadıklarını söylediler. Sermayenin ve devletin ekonomik becerisizliklerinin vebalini neden hep biz çekmek zorundayız. Zaten sendika olayını, çalışanların örgütlenmesini istemiyorlar. Bizler mevsimlik çalışanlarız. Kışın bittiği şu zamanlarda borcu, harcı olan çocuklarını okula gönderenler ne yapsın. Henüz eylemin başındayız. Bu direnişimiz  daha da büyüyecek ve üç fabrikayı da kapsayacak boyuta ulaştıracağız. Ta ki işe başladığımız ana kadar.” dediler.

Eyleme destek verenler arasında bulunan Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu ise “ amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir, bizler fabrikamızın açılmasını, ve işçi kardeşlerimizin işlerine geri dönmelerini istiyoruz, bekliyoruz..” dedi.

Bu arada Arhavi’liler Lipton işçilerini yalnız bırakmadılar. Cumhuriyet Mahallesindeki fabrika önünden yağmur altında, işe başlatılmayan kardeşlerine destek vermeye devam ediyorlar.

Eyleme Fındıklı, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinden de destek geldi. Arhavi’deki tüm siyasi parti ilçe başkanları ve STK lar mağdur olan işçilere destek sözü verdiler.

Yoğun yağmur altında geçen eylem sırasında işçiler” direne direne kazanacağız” “yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganları atarak  eylemlerine devam ettiler.


Paylas

About The Author

Comments are closed.