Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARGONOTLARIN DÜMEN SUYUNDA BİR DOSTLUK YOLCULUĞU..

DADD Karadeniz yat Rallisi İstanbul’dan start aldı 27 teknenin katıldığı ve 75 gün sürecek Karadeniz Yat Rallisi süresince 46 limana uğrayacaklar.

Yatlar 29 Temmuz’da Hopa Limanına Demir atacaklar.
Karadeniz Rallisi ile ilgili olarak DADD tarafından yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde, öncelikle gerçek deniz sevgisine dayalı amatör denizciliğin gelişmesini hedefleyerek yola çıkan derneğimiz DADD, düzenlediği ikinci Karadeniz Rallisi ile ülkemizin Karadeniz kıyılarını yeniden keşfe çıkıyor. Türkiye’mizin en uzun kıyı şeridine sahip Karadeniz’in limanlarında duraklayacak olan DADDralli Karadeniz 2018 “3 Ülke, 1 Hikâye”, bu kez 12 Haziran’da VolosYunanistan’dan başlayıp Poti-Gürcistan’a kadar uzanacak ve sonrasında 22 Ağustos’ta İstanbul’da bitecek.
Ralli, 75 gün sürecek, 46 limana uğrayacak ve filo yaklaşık 27 tekneden oluşacaktır. Rallinin, katılan teknelerin ve maliklerinin/reislerinin hiçbir ticari amacı yoktur; ralli bir yarış değildir, sadece ve sadece amatör denizcilerin yine amatör denizciler için düzenledikleri bir toplu tanıtım gezisidir.
DADDralli Karadeniz Programını 2 kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım Volos’tan İstanbul’a, ikinci kısım ise İstanbul’dan Poti’ye kadar. 2 kısmı birbirine bağlayan durağımız ise İstanbul.
DADD tekneleri 22 Haziran’dan – 3 Temmuz’a kadar West İstanbul Marina’da olacak. Bu süre içerisinde yelken ve deniz severleri 1 Temmuz 2018 Pazar günü West İstanbul Marina ya bekliyoruz.
Gecen seneden başlayıp, gelenekselleştirdiğimiz Karadeniz rallisinde heyecanımıza ve mutluluğumuza sizlerde ortak olun. Bodrum Turgut Reis’ten Volos’a, Volos’tan İstanbul’a geliş hikâyemizi hep birlikte anlatalım. Karadaki deniz sohbetlerimiz ile sizler de efsanenin bir parçası olun!
1 Temmuz 2018 Pazar Günü saat 17.00 Uğurlanan teknelerin liman ziyaret programı da şöyledir:
DADDralli Karadeniz 2018 Rotası;. 1) 3 Temmuz’da İstanbul’dan çıkılıyor ve 29 Temmuz’da Hopa’da olunuyor. 2) 30 Temmuz’da Hopa’dan çıkılıyor ve Batum’da olunuyor. 3) 3 Ağustos’ta Batum’dan Poti’ye geçiliyor. 4) 4 Ağustos’ta Poti’den çıkılıp Hopa’ya geçiliyor. 5) 5 Ağustos’ta Hopa’dan çıkılıyor ve 22 Ağustos’ta İstanbul’da olunuyor.
Rotamız Neden Yunanistan’dan başlayıp Poti-Gürcistan’a kadar uzanıyor diye soranlar için, işte ilham aldığımız efsane…

Argonotların Dümen suyunda Bir Dostluk Yolculuğu,
“Demek krallığımda hak iddia ediyorsun”, dedi Pelias. O zaman Colchis Ülkesinden Altın Post’u getirmeni emrediyorum sana! İason şaşkın, düşünürken kara kara, bu imkânsız görevi nasıl yerine getireceğini, Tanrıça Athena el verir ona. Hızlı anlamına gelen Argo gemisi O’nun himayesinde özel ağaç ve malzemelerle inşa edilirken, haberi duyan yürekli kahramanlarda sefere katılmak üzere toplanırlar kıyıya. İason’ a bu onurlu yolculukta bulunma arzularını dile getirirler birer birer…
MÖ 13.Yy da Troya Savaşı öncesi gerçekleştiği varsayılan bu mitolojik öyküyü, İskenderiye kütüphanesinin yöneticisi, şair Rodoslu Apollonios MÖ 3.Yy da kaleme almıştır. Argonautica, İason ve Argonotların Altın Post’ a ulaşmaları ve dönüşlerinin efsanevi yolculuğunu, bin yıldır nesilden nesile, şölen ateşleri etrafında ozanlar tarafından anlatılageldiği şekilde aktarır. Davetkar Lemnos adasından ancak Herakles’in uyarılarıyla ayrılışları, kör kahinin bilgeliği ile İstanbul Boğazının hareketli kayaları ve akıntıları ile mücadeleleri, Prenses Medea’nın büyüleri ve akıl vermesi sayesinde Altın Postu alıp kaçışları, Sirenleri müziğiyle alt eden Orfeus, ve daha nice heyecan dolu macera Argo’nun dümen suyunda bugüne kadar ulaşır.
DADD’ın öncülüğünde, 2018 yazında, Yunanistan, Türkiye ve Gürcistan kıyılarını yalayan dalgaların köpüğünde yelkenlileri ile amatör denizciler, Volos’ tan başlayarak Lemnos adası ve Boğazları aşıp, Ege’ den Karadeniz’ e dünyanın en eski deniz ticaret yolunun izini sürecek ve Gürcistan’ a, Poti’ ye uzanacaklar. Hem mitolojik öyküyü tekrar yaşatacak hem de Tim Severin’ in 1984 yılında Argo’nun küçük bir replikasını yaparak Yunanlı, Türk ve Gürcü gönüllülerle kürek çekerek kat ettikleri zahmetli yolculuğu yad edecekler.
Limanlarda yöre halkıyla kaynaşarak, Argonautica ve ondan esinlenerek günümüze dek yazılmış eserleri okuyarak, arkeolojik kalıntılar ve yerel mitleri araştırarak, mitolojinin derinlerinde saklı insan hikâyelerini keşfedip zenginleşeceğimiz, yeni dostluklar kuracağımız özel bir deniz yolculuğu bekliyor olacak bizleri.

Rüzgârımız kolayına, neşemiz daim olsun”
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLUNDAN UĞURLAMA
Karadeniz Rallisine katılan 27 yat ve DADD yöneticileri Ralli Öncesi Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kabul edildiler. İmamoğlu tarafından verilen uğurlama kokteylinde de hayli renkli görüntüler yaşandı. İmamoğlu derneğin böylesine anlamlı ve güzel bir organizasyon gerçekleştirdiği için tebrik ederek teşekkür etti ve “Beylikdüzü Belediyesi olarak sosyal sorumluğumuz kapsamında bu tür etkinliklere her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi.
Dernek Başkan Zafer Türkmen’de Başkan Ekrem İmamoğlu’na verdiği moral destek için yatçılar ve dernek olarak teşekkür etti.

Haber : Hayati Akbaş..


Paylas

About The Author

Comments are closed.