Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ŞENLİK İÇİN BU YIL LOME KÖYÜNDE BULUŞUYORUZ…

Bu yıl Lome Köyünde yapılacak 9. Hamsili Ekmek ve Laz Böreği Festivali için geri sayım başladı.. Arhavi Turizm Derneğince düzenlenen,Arhavim net , Arhavizyon ve Çkuni Berepe Derneğince desteklenen etkinlik için Yolgeçen Köyünde geniş katılımlı bir toplantı yapıldı.

Toplantıya köy muhtarı Murat Avni Küçükay, Arhavi Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta, Çkuni Berepe Dernek Başkanı Ömür Ulutaş, Arhavim.net gurubu adına Osman Nuri Üçüncü , Arhavizyon adına Mehmet Remzi Öncel ve köylüler katıldılar.

Etkinliğin ilk buluşma yeri Oçambre mevkii olarak belirlendi. Burada doğal güzellikler içinde iki gösteri yapılıp tulum ve horonlarla köy içinden yürünerek Lome Alabalık Çiftliği alanına gidilecek. Etkinlik programına buradan devam edilecek.

Yöresel yemeklerden, dudeyi, kapçageçveyi, kapçamçkudi, termoni ve laz böreğinin hem yapılışı sergilenecek hem de gelenlere ikramı yapılacak .

Ayrıca termoni yeme yarışması, gorgoşa oyunu yarışması, kampara ile ses çıkarma yarışması, oxarxaloni ile pervane kırma yarışması, tahta araba yarışması da yapılacak.
Damat bağlamanın da yapılacağı şenlikte  eski laz evlerinin yapımında geleneksel olarak yapılan ongoru ve makas olayı da senaryo şekli ile sunulacak..

Sunuculuğunu Akın Gülhan’ın yapacağı festivalde sanatçı Ayhan Alptekin sahne alacak..

Şenlik 15 Temmuz pazar günü günü saat 10.00 da başlayacak. Ulaşım şehir merkezinden ücretsiz olarak gidiş ve dönüş şekli ile sağlanacak..


Paylas

About The Author

Comments are closed.