Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ AYAĞA KALKTI.. “HES’ÇİLER YA GİDECEK, YA DA GİDECEK”

Dünyada şehrin ortasına yapılacak ilk HES olması ve MNG şirketine ait olan bu HES’e Arhavi Belediyesinin imar izni vermesi ile halk tarafından açılan davanın keşfi yapıldı.

Yapılması düşünülen HES’i protesto etmek isteyen binlerce insan saat 11.00 da Cumhuriyet Mahallesi Lipton Çay Fabrikası önünde, yani keşif yerine yakın noktada toplandılar. Eyleme civar ilçelerden de destek vardı.

Ardanuç, Ardeşen, Fındıklı, Hopa ve Artvinli çevreciler Arhavi’lileri yalnız bırakmadılar ve bundan böyle de bırakmayacaklarını belirttiler.

Arhavi’deki CHP ve MHP üyelerinin de bireysel tepkilerinin yanında, ilçe dışından otobüslerle sadece bu eyleme katılan Arhavi’liler “Bizler burada doğduk, burada öleceğiz, memleketine , doğasına sahip çıkmak nasıl Arhavi’de yaşayanlar için bir görev ise, gurbetçilerinde görevidir” diyerek seslerini duyurdular.

Eyleme İstanbul’dan katılan  İSTAD ve Ankara’dan katılan Arhavililer Vakfı ve Artvin Çevre Platformu “sözde enerji üreteceğiz diye doğanın katledilmesine seyirci kalmak mümkün değil, bizler hiçbir siyasi ön yargıyı kabul etmeden Arhavi’mizin geleceği için buradayız “dediler.

Arhavi Gençlik Hareketi “ARGENÇ” , “Çkuni Berepe” , Arhavi ADD, Arhavi Cumhuriyet Kadınları Derneği başta olmak üzere ilçenin birçok sivil toplum örgütleri de tüm üyeleri ile eyleme katıldılar.

Eylemde ARGENÇ adına başkan Fatih Güney ve İSTAD adına yine Hüseyin Altunbayrak birer  konuşma yaptılar.

Alana Beşiktaş “Çarşı” Gurubunun girişi büyük alkış aldı. Ayrıca bir bölümü ilçemizde çekilen “Benim İçin Üzülme” dizisi oyuncuları ve çalışma ekibi “Sinema ve Televizyon Emekçileri” pankartı altında eylemim her boyutunda Arhavi’lilerle beraber oldular. Sanatçı Birol Topaloğlu ve Bayar Şahin’de HES lere karşı dayanışmada Arhavi’ lileri yanlız bırakmadılar.

Eylem daha sonra Kamilet Vadisinde de devam etti..Özellikle Arhavi dışından gelen gurbetçilerimizin katıldığı yürüyüş sonrası “Özay Otel” salonunda KTÜ öğretim görevlisi Doçent Oğuz Kurtoğlu’nun “Kamilet Vadisi ve HES lerin  Çevresel Zaraları” sunumu gerçekleştirildi.

Sunum sonrası ilçede çekimlerini sürdüren Ulusal Kanal “ Köyden Kentte” program yapıcısı Osman Güdü bir oturum düzenleyerek, HES ler konusunda STK yöneticileri ve halkın görüşlerini dinledi. Program 8 Şubat Cumartesi günü saat 17.00 da yayına verilecek.

IMG_0063-aa

IMG_0080-a

IMG_0048-a

IMG_0082-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.