Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

USÜLSÜZLÜK HEM VALİLİKTEN HEM DE BAKANLIKTAN DÖNDÜ..KAMİLET NEFES ALDI

Kamilet Vadisinde yapılması düşünülen Taşlıkaya HES santrali imar planındaki usülsüzlük nedeni ile hem Artvin valiliği, hem de Çevre Bakanlığı tarafından onay görmeyerek geri gönderildi. Olay çevreciler tarafından  memnunlukla karşılandı.

Bilindiği üzere Adanalı bir iş adamına ait  şirket kuracağı HES ile ilgili ÇED raporu almış fakat ÇED raporu arazi koordinatları içinde şahsa ait bir araziyi , arazi sahibinin şirkete satmaması nedeni ile satın alamamıştı. Şirket yetkilileri o zaman imar planında şahsa ait bu araziyi göstermeyip ÇED raporuna uymayan yeni koordinatları meclise ve bakanlığa sunmuştu.

Olayı takip eden çevreci Arhavililer bu durumu hem valiliğe, hem Çevre Bakanlığına, (ÇED raporundaki harita koordinatlarının. imar planındaki harita koordinatlarına uymuyor şekli ile) şikayet etmişlerdi.

Ve sonuçta Artvin valiliği, Taşlıkaya HES projesi için hazırlanan imar planlarının ÇED raporundaki proje ile aynı olmaması nedeniyle Artvin İl Genel Meclisinin onayladığı imar planlarını imzalamayarak geri yollamaya karar verdi..

İşlem bununla da kalmadı ve ilgili şirketin Artvin Valiliğini atlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderdiği aynı imar planı da resmen projede değişiklik yapılmadığı yönünde cevap verdi..Yapılan değişiklikler Bakanlık tarafından onanmadan imar planları onanamaz sonucu Valilik ve Bakanlık tarafından netleştirildi.

 Bu gün Arhavililer için , Arhavi’yi geleceğe taşımak isteyenler için, çevreciler için mutlu bir gün. Kamilet Vadisi yine nefes aldı..Umarız almaya devam edecektir. Tüm çevreci dostlara kolay gelsin..

SON DAKİKA: Bu haberin bir gün sonrası Artvin Valisinin İl Meclisinin almış olduğu kararı imzaladığı haberi geldi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.