Tuesday 23rd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ BELEDİYESİ, MAHKEME GEREĞİ, KAVAK HES İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNİ İPTAL ETMEK ZORUNDA KALDI…

Arhavi Belediye Meclisinin bugün yapılan   görüşmesinde, Kavak HES projesine ait Eylül 2013 de onaylanan imar planları   Rize İdare Mahkemesinin imar planlarını iptal kararına uyularak  meclis tarafından da oy birliği ile iptal edildi.

Bilindiği gibi, Kavak HES projesinin ÇED Olumlu kararı Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edilince vatandaşlar Arhavi Belediye Başkanlığına başvurmuş ve imar planların  da iptal edilmesini, bunun hukuki bir zorunluluk olduğunu ileri sürmüşlerdi.

Fakat başta Arhavi Belediye başkanı olmak üzere meclisin AKP li üyeleri, “yerel mahkemenin kararları  üst mahkeme tarafından onaylanmadıkça bir sonuç doğurmaz” gibi  gayri ciddi gerekçeler ile  Ocak 2015 de yapılan meclis toplantısında imar planlarının  iptali talebini red etmişlerdi.

Bunun üzerine imar planlarının iptali talebi ile Atilla Küçükkaya ve Yaşar Abay tarafından ayrı ayrı açılan davalar sonucunda Kavak HES projesinin imar planları Rize İdare Mahkemesi tarafından  iptal edilmişti.Böylece Arhavi Belediye Meclisinin AKP li  üyelerinin kabul etmediği imar planlarının iptal zorunluluğu, bu üyelere rağmen bugün fiilen gerçekleşti. Bu üyelerin de oy vermesi ile Kavak HES imar planları  Arhavi Belediye Meclis tarafından da oy birliği ile iptal edildi.

Aradan geçen süre içerisinde MNG tarafından hukuka uygun olmadığı iddia edilen bir ÇED raporu yeniden alınmış bulunuyor. Bu rapor gerekçe gösterilerek, bugünkü oturumda tekrar aynı  imar planları  meclise sunuldu. Sunulan imar planları  iligili mevzuatın gereği olarak   imar komisyonuna havale edildi. Sunulan planların imar komisyonuna havale edilmesi usul gereği bir zorunluluk. Komisyon raporundan sonra konu meclise tekrar gelecek ve planların onaylanması veya ret edilmesi konusunda oylama yapılacak.

arbelediye--1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.