Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ YAYLALARI – 2 ( Soğucak köyü güzergahı)

Yazan : Mehmet Remzi Öncel

Arhavi’nin Boyuncuk Köyü güzergahını kullanıp yaylalara gitmek isterseniz Murgul ilçesine yakın güzergahta kalırsınız. Hatta bu yoldan Murgul ilçesine de araçla inebilirsiniz. Zaten ilk varış noktası olan Acıgöl yaylasında Murgul Bakır Fabrikasını karşıdan görme şansı bulursunuz.

Acıgöl yaylası yakın geziler ve şenlikler için hem alan olarak uygun, hem de mesafe olarak çok yakındır. Arhavi Doğa Sporları Derneği ARDOS bu güzergahta belli tarihlerde gezi turları düzenlemektedir.

Dikme yaylası

Yerleşim yerleri( ki yaylacılar bu barakalara “konak” adını verir) genellikle Dikme Yaylasında başlar. Bu yayladan genellikle  Potocur ve Boyuncuk köylüleri yararlanır.

Arhavi’nin bu güzergahında yaylacılar Arılı köyü güzergahındaki yaylacıların aksine yoğun bir şekilde hayvancılıkla ilgilenirler.

Dikme yaylası çıkışı Agara yaylası sırtına tırmanış oldukça dik ve sarptır. Yol bakıma alınmadan arazisiz araçlarla gitmenizi önermeyiz. Yaylacılığın çok yoğun olduğu zamanlarda (yaklaşık 30-40 yıl öncesine kadar) Dikme yaylasında düğünlerin yapıldığı , bayramlarda şenlik alanlarının kurulduğu bilinmektedir.

Agara Yaylası

Agara yaylasıAgara yaylasından Arhavi Kapistre ve Yemişlik mahallesini açık havalarda görmeniz mümkündür. Bu yayladan yaya yolu kullanarak Çifteköprü’ye kestirme inme şansınız de vardır.

Agara yaylasından Orta yaylaya giderken iki adet göl mevcuttur. Gölün biri hemen yaylanın üzerinde , diğeri ise zirve çıkışının doğu yakasında bulunur.

Noğadit Yaylası

Orta yayla, araç yolu güzergahında değildir. Noğadit yaylası yolundan batıya sapmanız gerekmektedir. (zaten yaylayı dönüşte görürsünüz). Bu yayladan yaya Sefail yaylasına, ordan da Çamlık yaylasına inilebilir. Sefail ve Çamlık yaylasına araç yolu gitmemektedir.

Noğadit yaylası Arhavi’nin en güzel yaylalarından biridir. Arhavi yaylaları içinde en fazla konağın mevcut olduğu bir yayladır. Murgula bakan (doğu yamacında) Yeşil göl adında bir gölü vardır. Yaylacıların İnekligöl dedikleri bu gölün zirvesinden Kızl Tepe’ye tırmanış gerçekleştirebilirsiniz. Kızıl Tepe’ye çıktığınızda (ki oldukça zor bir parkurdur) Murgul tarafında, yarısı buzullarla kaplı muhteşem görüntüsü ile Mavi gölü  kuşbakışı görme şansı bulursunuz.

Yayla çiçekleri

Noğadit yaylasından sonra genelde Rafet Hatinoğlu’ nun şahıs olarak kullandığı 2-3 konaktan oluşan aşağı Alacagöl yaylası  vardır. Bu yaylanın hemen üstünde Arhavi Kapistre Deresinin bir kaynağının çıktığı göl bulunmaktadır.

Yukarı Alacagöl yaylasında da çok az konak bulunur. İlginç bir konuma sahip bu yayladan sonra eğer güney istikametine giderseniz Yusufeli ilçesine ait Yüksekoba Köyü yoluna saparsınız.

Unutmayın bu yayladan Yusufeli yoluna araç yolu henüz bağlı değildir. Yani aracınızla ancak Alacagöl yaylasına kadar gidebilirsiniz. Yusufeli’ne aracınızla şimdilik Arılı güzergahından gitmeniz gerekmektedir.


Paylas

About The Author

Comments are closed.