Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ARHAVİ’Lİ DEĞİLSEK DE BİZLER BURADA YAŞIYORUZ..BU MEMLEKETTE BİZİM..”

Arhavi Eğitim-Sen Temsilciliği, seçim çalışmaları kapsamında öğretmenlerin taleplerine karşı “Sizler buralı değilsiniz bırakın biz buraları koruruz” diyen AKP’liler ile ilgili bir kınama metni yayınladı.

Arhavi  Eğitim-Sen üyesi öğretmenler seçim kampanyası kapsamında okulları ziyaret eden siyasi parti temsilcilerine HES projeleriyle ilgili sorular yöneltip eleştirilerini sunuyordu. Ancak AKP İl Genel Meclisi üyesi Hakkı Aytolan öğretmenlerin sorularını yanıtlamak yerine “Sizler buralı değilsiniz biz buraları koruruz” şeklinde cevaplar verdi. Bunun üzerine Arhavi Eğitim-Sen Temsilciği de bir açıklama yayınladı. AKP’lilerin kınandığı açıklamada eğitimci olmanın verdiği sorumluluklar vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Memleketlerinde değil de yaşadıkları yerde seçme ve seçilme hakkına sahip olan bizler, yaşadığımız yer doğduğumuz yer olmasa dahi o yerin sorunlarıyla ilgilenmek ve çözümü için adım atmak sorumluluğu içindeyiz. Bu sorumluluk eğitimci olmamızın yanında insan olmamızın bize yüklediği bir durumdur.

Bizler de Arhavi’de yaşayan eğitimciler olarak, anayasadan da aldığımız güçle yaşam alanlarımızdaki sorunları ve çözümleri konusunda doğru bildiklerimizi hayata geçirdik ve geçirmeye de devam edeceğiz.

Bu noktada yaşam alanlarımızdaki hayati bir tehlike olarak gördüğümüz HES’lere karşı olduğumuzu her ortamda ve platformda dile getirdik ve bu noktada mücadelenin içinde olduk. Bizlere göre HES sadece Arhavi’de ya da sadece Arhavi’nin tek bir noktasında karşı durulması gereken bir konu değildir. HES’ ler canlı yaşamı için hayati bir tehlikedir ve bu noktada tüm Anadolu’da, var olan tüm derelerde  de karşı durulması, mücadele edilmesi gereken bir konudur.

Arhavi Eğitim-Sen Temsilciliği olarak bizler de yaşam alanlarımızdaki bu ve diğer sorunları okullarımıza  gelen siyasi parti temsilcilerine ve adaylarına sorduk ve çözüm önerilerini dinledik. Bu noktada mevcut belediye başkanı  ve AKP den tekrar aday olan sayın  Coşkun Hekimoğlu ve AKP İl Genel Meclisi üyesi sayın Hakkı Aytolan Kamilet Vadisi dışında yapılacak hiçbir HES projesine karşı olmadıklarını söylemişlerdir. Tabi ki bu onların görüşüdür ve saygı duyup duymamak kişilere kalmıştır. Ancak Sayın Aytolan Eğitim-Sen İlçe Temsilcimiz İbrahim Güvendir’in  ona yönelttiği HES’lerler  ilgili soruya, temsilcimizin Arhavili olmamasını kastederek, ‘Arhavi’yi biz koruruz’.  şeklinde cevaplamıştır. Bizler Eğitim-Sen üyeleri olarak  bu yaklaşımı masum karşılamıyoruz  ve kınıyoruz.

Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin sordukları sorular ise şunlar:

1)HES’ler ile ilgili fikirlerinizi kamuoyuna paylaşır mısınız?

2) Sayın Çoşkun  Hekimoğlu ve sayın Hakkı Aytolan, Arhavi’ de oluşturulan HES karşıtı platformun deklerasyonuna imza attıkları halde sonradan neden İl Genel Meclisi’nde HES imar planı için imza atmışlardır?

3) Arhavi’de herhangi bir konuda söz söyleme hakkı sadece Arhavililere hatta sadece AKP yöneticilerine mi aittir, yoksa Arhavi’de yaşayan her yurttaşın söz söyleme hakkı var mıdır?”

Arhavi Eğitim Sen


Paylas

About The Author

Comments are closed.