Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’LİLER İSTANBUL’DAKİ HES TEKNOLOJİ FUARINI PROTESTO ETTİLER

İstanbul’da DSİ desteği ile Demos Fuarcılığın düzenlediği “Barajlar ve HES Yapım Teknolojileri Fuarı” fuar alanı önünde protesto edildi. Metro çıkışında buluşan eylemciler fuar alanına bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında  “Doğa’nın katili Ali Veysel Eroğlu”, “Hes yapma boşuna, yıkacağız başına” sloganları atıldı, Hopa’da polis saldırısında öldürülen Metin Lokumcu ve Haziran İsyanı’nda yitirilenler anıldı.

Eylemciler HES ve barajlarla doğanın katledildiğini, suyun ticarileştirildiğini söyleyerek buna neden olanların fuarlarla, toplantılarla işledikleri suçları meşru gösteremeyeceklerini belirttiler. Eyleme katılan tüm kurumlar adına basın açıklamasını Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan Nazlı Demet Uyanık yaptı. Uyanık, Anadolu’nun her köşesinde yapılan HES ve baraj projelerinin doğayı, yaşamı ve kültürleri katlettiğini belirtti. Suları metalaştıran, yaşam alanlarına el koyan şirketlerin fuar yapmaya kalktığını belirten Uyanık, “Bu duruma sessiz kalmamız beklenemez” dedi. Bugün fuarda toplananların vadileri, ormanları kentleri yok edenler olduğu vurgulandı. Eylemde kentlere yönelik  3. Köprü, 3. havalimanı gibi kentsel talan projelerine de değinildi. Basın açıklaması “doğayı, yaşamı, emeği sömüren katil HES’çi, barajcı ve rantçı şirketlere vadilerimizin, sularımızın, ormanlarımızın peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” sözleri ile bitirildi.

Eylemi düzenleyen bileşenlerden bazıları açıklamadan sonra yaptıkları konuşmalarda fuarın bir aymazlık göstergesi olduğunu, hukukun da arkasından dolaşıldığını, her tür usulsüzlüğü yaptıklarını belirttiler.

Eylemciler fuarın giriş kapısına ve yola dereleri temsilen mavi boyalar dökerek protestoyu sürdürdü. Açıklamanın tamamlanmasının ardından eylemcilerin bariyerleri aşarak yıkarak fuarın gerçekleştiği merkeze gitmek istemesi üzerine polis biber gazı ve plastik mermi ile eylemcilere saldırdı. Ardından eylemciler sloganlarla eylemi sonlandırdı.

karadeniz isyandadır-4-a

karadeniz isyandadır-8-a

karadeniz isyandadır-1-a

karadeniz isyandadır-3-a

karadeniz isyandadır-7-a

karadeniz isyandadır-6-a

Fotoğraflar. Şükran Özçakmak, Karadeniz İsyandadır


Paylas

About The Author

Comments are closed.