Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’LİLERİN HES’E CEVABI : İSTEMİYOZ..

     HES  bilgilendirme toplantılarına Arhavi Ticaret Odası Salonunda devam edildi. Toplantı yerinin çok az izleyicilere hitap etmesi nedeni ile daha konuşmalar başlamadan önce olay protesto edilerek salon dışına çıkıldı. Fakat daha sonra ilgililerin araya girmesi ile salonun arka kapılarının açılarak duruma çözüm arandı. Buna rağmen olayı ayakta izleyenlerin  çok kalabalık olduğu görüldü.

     Konuşmanın başında ilgili şirket (Eyner) sorumlusu tarafından Taşlıkaya HES için proje bazında teknik açıklamalar yapıldı. Şirket yetkilisinin konu ve mevzuatları bilmemesi ve bazı açıklamaların yalan veya yanlış söylenerek izleyenleri yanlış bilgilendirilmesi izleyenler tarafından ortaya çıkarılınca HES projesi ile ilgili şirkete olan öfke bir anda arttı. Derelere bırakılacak suyun 180 litre  ( yanı 10 teneke) olduğu şirket yetkililerince bilinmesine rağmen izleyenlere “ biz bunu Arhavi’lilere  yuttururuz “ mantığı ile dereye bırakılacak suyun yalan söylenerek 1. 80 m3 olarak  belirtilmesi bu şirketin daha olayın başında ne kadar hazırlıksız ve yetersiz insanlarla yola çıktığını ortaya çıkardı.

 

 

 

 

 

 

 

     Söz alan Hasan Sıtkı Özkazanç aslında bu toplantının mevcut mahkeme kararı gereğince gayrı yasal olduğunu   fakat buna rağmen olayın eko sisteme ve çevreye , dolayısı ile doğaya zarar vermesinin önlenmesi ve dereye bırakılan suyun Avrupa standartına  göre yani %30-40 oranında olması halinde mümkün olabileceğini söyledi.  Kamilete bırakılacak 10 teneke suyun zaten 10 metrede kaybolacağını söyleyen Özkazanç ilgili şirketi kendi projelerini burada anlatamadığını, zaten hazırlanan dosyanın mevcut diğer projelerin fotokopileri olduğunu belirterek şirketin toplantı öncesi en azında muhtarları konu hakkında bilgilendirebileceğini fakat bunun kasti olarak yapılmadığını belirtti.

     Söz alan Cengiz Velimahmutoğlu  aslında bu olayın suçlusunun ilgili şirketin olmadığını söyleyerek asıl suçlunun Artvin’deki ilgili kurum müdürlükleri olduğunu belirterek “ bu şirketleri siz başımıza bela ettiniz..bunun sorumlusu da sizsiniz” dedi.

 

     Arhavi Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta ise özellikle Kamilet Vadisinin ekolojik yapısı hakkında bilgi vererek eğer burada hidroelektrik santrallerinin yapılması halinde tüm dengelerin yok olacağını ve artık Arhavi’nin doğasından, eko turizminden bahsetmenin mümkün olamayacağını belirterek hazırladıkları bir dosyayı kayıtlara girmesi şekli ile ve bakanlılar bünyesinde kendilerinin de çağrılarak dinlenmesini talep ederek teslim etti.

     Emekli öğretmenlerden Nail Seyhan suyun bir yaşam maddesi olduğunu belirterek  tıpkı insanın tüm hücrelerine kadar besinin gitmesi için  damarlar nasıl gerekli ise bu doğanın hayat damarları da akarsulardır..derelerdir dedi.

    Söz alan Mehmet Remzi Öncel ise özellikle Kamilet vadisinde 300-400 ün üstünde arı kovanlarının bulunduğunu ve burada çok özel Şahinkaya Balının üretildiğini belirterek “ eğer HES ler buraya yapılırsa bu kovanların bulundukları yerde duramayacakları ve parçalanacaklarını söyleyerek , sağlam durmaları sağlansa bile yolun gittiği  yerde artık otantik üretim yerine yani üretimin  Ali- Veli ‘nin  özel üretimi değil bölgenin ayak altı olup arıcılığın olumsuz şekilde etkileneceğini belirtti

    Toplantı süresince şirket yetkilileri bazen sesler yükseltilerek bazen da  ikaz edilerek sıkça protesto edildi. Bazı konuşmacılar zor yatıştırıldı. Her şeye rağmen toplantı büyük bir olgunlukla bitirilerek çıkacak çed raporunun sonucundan da haberdar edilmelerini istediler.

    Yapılan toplantının en büyük özelliği Arhavi’deki tüm siyasi gurupların ve vatandaşların hiçbir siyasi önyargı yapmadan olaya Arhavi’nin geleceği şekli ile bakmaları idi. Bizce bu durum beklenen ve olması gereken bir şeydi. Teşekkürler herkese.


Paylas

About The Author

Leave A Response