Wednesday 24th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARHAVİ’MİZ İÇİN EL ELE, KOL KOLA

Arhavi’nin turizm de ve tanıtımın da adeta göz bebeği haline gelen Çifteköprü-Mençuna Şelalesi ve devamındaki Kamilet Vadisi, bal ormanlarının projelendirildiği, alabalığı ile otantik köy yaşamı ile her türlü meyve ve sebzenin yetiştirildiği, çay tarımının yapıldığı, yeşilin her tonunun bünyesinde barındıran bu bölgeye bu günlerde Hidro Elektrik Santrallerinin kurulması yönünde çalışmalar yürütülmektedir.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’ndan başlayarak İl Genel meclisinin Ak Parti’li üyesi, Ak Parti Arhavi İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, CHP,MHP,DSP İlçe başkanları ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin ve muhtarların da içinde olduğu bir grup Çifte Köprü üzerinde toplanarak basın açıklaması yaptılar.

Arhavi Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta tarafından okunan ortak basın açıklamasında 11 Temmuz 2012 Çarşamba günü bölgede yapılmasına başlanacak olan Hidro Elektrik Santrali inşaatını protesto etmek için halkın duyarlı davranarak katılmasını istediler.

Lakerta tarafından okunan basın açıklaması şöyle:

“Bizler,  Arhavi’nin bütün siyasi parti  temsilcileri, sivil  toplum örgütlerinin temsilcileri ,İlgili köy muhtarları  ve duyarlı  insanlar hep birlikte buradayız.

Burada olmamızın amacı, Arhavi’nin , çocuklarımızın  ve torunlarımızın  geleceğini  korumak ve kurtarmaktır.

Yöneticilerimizin  her fırsatta  dile  getirdiği  gibi,  ülkemizin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Bizler de  bu en önemli gelir kaynağından pay alabilmek  ve  iaşemize bir lokma daha ilave edebilmek için  buradayız.  Bizi bundan mahrum etmeye hiç kimseni hakkı yoktur.

2002 yılında Kanada’da  133 ülkenin katılımıyla yapılan ekoturizm zirvesinde ekoturizm  şöyle  tanımlanmıştır.

Doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen,düşük ziyaretçi etkisi olan  ve yerel halka sosyo- ekonomik  fayda sağlayan,  bozulmamış doğal alanlara  yapılan çevresel açıdan  sorumlu seyahat ve ziyaretlerdır.

Bizim  ekoturizm  için elimizdeki tek  bozulmamış doğal alanımız  KAMİLET Vadisidir. Turizm için elimizdeki en önemli  değerimiz  olan  bu vadiye başka yatırımlar yapılırsa , bizim Arhavi ‘de turizm yapma şansımız kalmaz.  Yukarıdaki ekoturizm tanımından da anlaşıldığı gibi yol kenarlarındaki  kızılağaçlar  ekoturizm  için yeterli değildir.  İşte bu nedenlerle biz hep birlikte buradayız ve burada olmaya da devam edeceğiz çünkü burası bizim  geleceğimizdir.

Üç dört kişinin para kazanması için bir toplumun  geleceği   nasıl feda edilebilir.Lütfen bunu bizden istemeyin  ve buradan gidin, aksi  halde  Arhavi halkının  tamamını  karşınızda bulacaksınız.”

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.