Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

GELENEKSEL KAPİSTONA ŞENLİĞİ YAPILDI


Yıllarca Arhavi’de almış olduğu sorumluluk bilinci ile yayın faaliyetini sürdüren Arhavim.net sitesi yayın gurubu, bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği “Güngören Köyü Hamsili Ekmek ve Laz Böreği Şenliği” ile yine adından söz ettirdi. Geleneksel kültürümüze ve turizme verdiği önem ve bu sorumluluk anlayışı ile hareket eden yayın gurubu, hafta sonu düzenlediği etkinlikten alnının akıyla çıkmasını bildi.

Gurubun bu projesine başta Arhavi Belediyesi olmak üzere, Turizm Derneği, Güngören Köyü Muhtarlığı, Çkuni Berepe Laz Kültür Sanat ve Turizm Derneği, İstad (İstanbul Arhavililer Derneği), ve Arhavizyon.com yayın gurubu destek verdi. Kapistona’da düzenlenen bu organizasyona katılım üst düzeyde idi. Alanı dolduran yüzlerce kişi, Hamsili dolma (Kapça Geçveyi ) ve Laz böreğinin tadına vardığı gibi yöresel eski oyunlarımızla da tanıştı.

15 Temmuz Pazar günü gerçekleşen etkinliğe Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’da katıldı. Organizasyonun yapıldığı alanda her türlü şey düşünülmüştü. Gelen katılımcılar yapılan çalışmalardan çok etkilendiler. Deniz ve Arhavi manzarasının hakim olduğu alanda, isteyenin rahatça fotoğraf çalışmasını yapabileceği platform dahi düşünülmüştü. Özellikle eski geleneklerimizden bu güne kadar yaşatılan yöresel oyunlarımızın ilgi gördüğü etkinlikte, tahta arabalar büyük beğeni topladı.Taş kaplar (Gresta) da yapılan hamsili dolma (Kapça Geçveyi) ilgi gören diğer bir etkinlikti. Bu tür kültürel faaliyetlerin yanında yöresel sanatçılar ve komşu ülke Gürcistan’dan gelen misafirlerin konserleri de organizasyona renk kattı. Tolga Kurtoğlu, Albatros ve Shurimsine, Alican Şahin gibi genç yetenekler sahnede yer aldılar.

Sunuculuğu Görsel Sanat eğitmeni M.Remzi Öncel ile Arhavim.net üyesi Meryem Eksilmez’in yaptığı programın açılış konuşmalarını  Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta yaptılar. Turizm ve tanıtım adına yapılan bu etkinliğin zaman içerisinde daha da güçleneceği ve meyvesini vereceği yönünde umutlarının olduğu vurgulandı. Arhavim.net yayın gurubu başkanı Osman Üçüncü de organizasyona katkısı bulunan Bbaşta Arhavi Belediyesi olmak üzere köy muhtarına, Turizm derneğine, Çkuni Berepe Laz Kültür Sanat ve Turizm Derneğine, Arhavizyon.com sitesi yayın gurubuna, İstad’a, basın mensuplarına, sanatçılara ve etkinliğe katılan tüm vatandaşlara teşekkür etti.


Paylas

About The Author

Comments are closed.