Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ARTVİN İL GENEL MECLİSİ VE ÜYELERİ ARHAVİ İLE İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ KONUDA BU HAFTA SINAV VERECEK…”

Bu hafta Artvin İl Genel Meclisinde Kavak Kömür Tesisi için onaylanan imar planlarına yapılan itirazlar ile Kamilet Vadisinde MNG tarafından yapılmak istenen Orta HES projesi için yapılacak sondaj ulaşım yolunun imar planları görüşülerek karar alınacak.

ADOKOP (Arhavi Doğa Koruma Platformu), konu ile ilgili basın ile şu bilgileri paylaştı;

“Kavak Köyünde yapılmak istenen kömür eleme ve paketleme tesisi ile ilgili olarak Artvin İl Genel Meclisinde yapılacak oylama AK Parti ve CHP  Arhavi ilçe örgütlerinin bir anlamda samimiyet testi olacak. Ak Parti Arhavi İlçe Başkanı Ufuk Yıldız Kasım  Ayı başında yapılan ve Kavak HES projesinin imar planlarının iptali taleplerinin imar komisyonuna havale edildiği Belediye Meclisi toplantısı sonrasında gündem dışı söz alarak, toplantıyı izleyen Arhavi Doğa Koruma Platformu üyelerinden ve CHP yöneticilerinden, Kavak’ta yapılmak istenen Kömür tesisleri için birlikte hareket edilmesi talebinde  bulunmuştu.Fakat bu çağrıya rağmen 21 Kasım 2014 tarihinde Kavak Kömür ile ilgili hazırlanan imar planları hakkında Ak Parti  adına Arhavi’den İl Genel meclisinde üye olan Hakkı Aytolan imar planlarına çekimser oy vererek karşı çıkmamış ve  tercihe Arhavililer bir anlam verememişti.Hakkı Aytolan’nın etrafına, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta’nın bu tesis ile ilgili olarak olumlu oy kullanılmasını talep ettiği ve kendisinin bu talebe uymayarak ancak çekimser oy kullanabildiğini söylediği biliniyor.

CHP Arhavi adına meclis üyesi Erkan Özyazıcı ve Murgul CHP temsilcisinin olumsuz oylarına karşı diğer CHP li ve AK Partili üyelerin oyları ile Kavak’ta yapılması planlanan kömür tesisleri için hazırlanan  imar planları  onaylanmıştı.

Onaylanan imar planlarına  askı süresi içerisinde çok sayıda imza ile Kavak köylüleri itiraz ettiler. Bu itirazlarda bu alanda bir adet kömür eleme ve paketleme tesisi yapılması için verilen ÇED Olumlu Kararı’nın bile mahkeme kararı ile iptal edildiği halde, şimdi mahkeme kararına aykırı olarak beş adet kömür eleme ve paketleme tesisi yapılmasının mümkün olmadığı ileri sürüldü. Yapılan itirazlar üzerine imar planları Şubat ayı İl Genel Meclisi oturumunda tekrar görüşülerek itirazlar karara bağlanacak.

Edilen bilgilere göre bu sefer Arhavi CHP İlçe örgütü  diğer ilçelerin CHP li meclis üyelerinin Arhavi ile ilgili bu konuda, Arhavili meclis üyeleri ile aynı doğrultuda oy kullanması için yoğun çaba harcamaktadır.Eğer Ak Parti Arhavi İlçe başkanın, Kasım ayı başında yaptığı çağrı samimi ise ve bu çağrıya uygun hareket edilir ise,  bu durumda AK Partili diğer ilçe temsilcileri de Arhavi ile ilgili bir konuda Arhavi örgütünün talebine uygun oy kullanacak ve  bu  imar planlarına  yapılan itirazlar kabul edilecektir.

Oylamanın muhtemelen 6 Şubat Cuma günü olması beklenmektedir.

Bu hafta görüşülecek ikinci konu Kamilet Vadisinde MNG firması tarafından yapılması planlanan Orta HES projesi için sondaj ulaşım yoluna ait imar planlarının  görüşülmesidir.

Geçtiğimiz Haziran ayında MNG firması Kamilet Vadisinde yapmayı planladığı Orta HES projesi alanına 15 km uzunluğunda iki ayrı yol inşaatı yapmak üzere harekete geçmiş fakat Arhavi Doğa Koruma Platformu üyelerinin yaptığı girişimler üzerine imar planları olmadan başlanan yol inşaatı Artvin İl Özel İdaresi tarafından İmar Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesi ile mühürlenmişti.İlk mühürlemeden sonra firmanın mühür kırarak inşaata devam etmesi üzerine yapılan suç duyuruları sonucunda firmanın proje müdürü   hakkında açılan mühür kırma suçu davasının ilk duruşması geçtiğimiz günlerde Arhavi Asliye Caza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Firmanın sondaj yolu için ayrı bir imar planı hazırlayıp İl Genel Meclisine sunmuş bulunuyor.Sunulan  plan hakkındaki    oylama da bu hafta yapılacak.

Arhavi AK Parti ilçe örgütü yönetimi ve AK  Partili Belediye başkanı bir çok yerde Kamilet’de HES yapılmasını istemediklerini söylemişlerdir.   Kamilet Vadisinde HES yapılmaması yönünde Arhavili sivil toplum kuruluşlarının 2013 yılı Temmuz ayı içerisinde ortaklaşa imza attığı deklarasyonda Ak Parti adına İl Genel Meclisi üyesi olan Hakkı Aytolan’nın da imzası bulunmaktaydı.

Orta HES sondaj ulaşım yolu konusunda CHP li üyeler grup olarak olumsuz oy verecek şeklinde net bilgiler gelmektedir.  Bu hafta yapılacak her iki oylamada da Ak parti ve CHP  ilçe yönetimlerinin bu konudaki samimiyetlerini test edecek çok önemli oylamalar olacaktır.”

kavakkömür-1-a

deklerasyon-1-a

deklerasyon-2-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.