Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARTVİN’DE ‘HAYIR’ SOKAKTA..

Türkiye’de 16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği referandumunun ardından YSK’nın pusulasız oyları kabul etmesinin ardından çok sayıda ilde ‘Hayır’ cephesindeki vatandaşlar sokağa çıkarak protesto eylemlerini sürdürdüler.

Artvin’de de gerçekleşen eyleme çok sayıda vatandaş katıldı. Kızılay İş Hanı önünde gerçekleşen basın açıklamasına çok sayıda STK ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Kitle adına konuşan Deniz Çoruh yaptığı açıklamada, “ seçimlerini şaibeli olduğunu ifade ederek, “hayır kazanmıştır” dedi.

“Hayır, Daha Bitmedi! Referandum Sonuçları Yok Sayılmalıdır”

Çoruh yaptığı açıklamanın devamında, ”Devletin tüm imkanlarının Evet için seferber edildiği, Kaymakam’dan İmam’a kamu görevlilerinin Evet için çalıştığı adaletsiz bir referandum süreci yaşandı. Hayır’ın sesi OHAL baskılarıyla kısılmaya, halk korku ve tehditle teslim alınmaya çalışıldı. Tüm bunlara rağmen HAYIR diyen milyonlar tarih yazdı. Bu koşullar içinde olağanüstü bir şey başararak memleketin kaderine her koşulda sahip çıkacağını gösterdi. Seçim sonunda kazanan Halkın Hayır’ı oldu! HALKIN kendi imkânlarıyla, dayanışma ve sevgiyle büyüttüğü HAYIR, Evet devletini yendi!

HAYIR, sokakta kazandı! Ama yalnızca sokakta kazanmadı, sandıkta da kazandı! Ancak, referandum boyunca Meclis oylamasından başlayarak her tür hileye başvuran iktidar sandık sonuçlarına da müdahale etmiştir!

Seçimlere Hile Karışmıştır Sonuçlar Şaibelidir

Söz konusu olan halkın onuru, vatandaşın oyudur. Gidişata dur demek adına sandığa giderek ‘Başkanlığa Hayır’ diyen vatandaşın umudu mühürsüz oy pusulaları tarafından karartılmıştır.

Demokrasiyi hedefe varınca inilecek bir durak olarak gören, seçim kazanmak için her yolu mübah sayan zihniyetin temsilcileri bu kez ‘bindirilmiş oy pusulaları’ mekanizmasını devreye sokmuş, YSK, milyonların HAYIR tercihini yok saymıştır. Ve bu durum, Cumhurbaşkanı  tarafından “boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar’ı geçti” sözleriyle ifade edilmiştir. İroniktir. Atı alanın geçtiği Üsküdar’da HAYIR kazanmıştır.

AKP’nin başvurusu sonucunda, YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulalarını geçerli’ sayan kararı, Referandumu gayri meşru hale getirmiştir. Kanun hükmü YSK tarafından fiilen değiştirilmiş, YSK, Anadolu Ajansının fiilen ilan ettiği sonuçları resmileştirme görevini üstlenmiştir!

Baştan adaletsiz, hukuksuz ve hileli olan bu referandum tüm sonuçlarıyla birlikte yok sayılmalıdır! Halkın, sandıklara yansıyan demokratik iradesi bu anayasa değişikliğini kabul etmemiştir ve YSK bu demokratik iradeyi gasp etmektedir!

Şikeyle ilan edilen yüzde 51 oyla bir anayasa değişikliği siyasi olarak da meşru değildir. Ülkenin en az yarısının karşı çıktığı bir anayasa ile ülkenin yönetilmesi mümkün değildir, doğru da değildir.

Nihayetinde bu referanduma birçok usulsüzlük ve adaletsizlik de damgasını vurmuştur. Yüksek Seçim Kurulu’nun, mühürsüz oy zarflarının iptaline yönelik Seçim Kanunu’na 2010 yılında getirilen bir hükmü ve aynı yöndeki genelgesini iktidar partisinin istemi üzerine uygulamaması 2,5 milyon oy üzerinde şaibe yaratmıştır. Basında yer alan, yurttaşların ve siyasi partilerin dile getirdiği birçok usulsüzlük ve itiraz ile evet cephesinin oylarındaki belirgin düşüş, oylamanın başa baş şeklindeki sonucu üzerinde haklı kuşkular oluşturmuştur. Tartışmalı sonucun daha şimdiden istikrarsızlık, adaletsizlik ve hukuk dışı keyfi uygulamalara yol açtığı açıklıkla görülebilmektedir. Halkın hayır’larının resmi sonucu aşan boyutları olduğu tarihsel bir gerçekliktir.

Kaybettiniz. Biz kazandık. Bu telaşınız ondan, biliyoruz. Tüm devlet gücünü seferber ettiniz kazanmak için. Onlarca televizyon kanalını, gazeteyi, binlerce imamı, yargıyı, polisi, muhtarı seferber ettiniz. Yine de kaybettiniz. Bir değil, on değil, yüz değil, binlerce sandıkta sahtekarlık yaptınız. Foyanız döküldü ortaya artık. Kaybettiniz. Her zaman olduğu gibi gerçekleri ama sadece gerçekleri söyleyen devrimcilere saldırıyorsunuz. Çabanız beyhude. Güneş balçıkla sıvanmaz. Yalan dolanla halka karşı işlediğiniz suçları örtbas edemeyeceksiniz.

Bu sabah İstanbul’da ve diğer kentlerde gözaltına aldığınız arkadaşlarımız bu memleketin yüz akıdır, halkın onurudur. Onlar adalet için, halkın HAYIR’ını korumak için sokaklara çıktılar. HAYIR da halkın HAYIR’ını savunmak da meşrudur, haktır. Hakkını aramak için harekete geçmiş bir halkı hiç bir güç durduramaz.

İktidarınız da referandum sonuçları da hükümsüzdür. Bu gerçeği her yerde haykırmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber. Hayati Akbaş

artvindehayırsokakta-2

artvindehayırsokakta-3

artvindehayırsokakta-4


Paylas

About The Author

Comments are closed.