Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARTVİN’DE VERGİ REKORTMENLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ.. KURUMLARDA ARHAVİ BİRİNCİ..

26. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında Artvin Defterdarlığı ilimizde kurumlar vergisi ve gelir vergisi bünyesinde ilk üçe giren vergi rekortmenlerini ödüllendirdi.  Ali Nihat Gökyiğit Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine, Artvin Vali Vekili Mehmet Ali Öztürk, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip,  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Yusuf Bahadır Özay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel,  Artvin Defterdarı Zeki Aydoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Aile ve sosyal Politikalar İl müdürü Adem Karameşe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Tilki,  siyasi parti temsilcileri, oda temsilcileri, vergi mükellefleri ile davetliler katıldı.

Artvin Defterdarı Zeki Aydoğan, kurumlarının mevcut yapısı ile yürüttükleri faaliyetler hakkında slayt sunumu eşliğinde detaylı bilgiler verdi.  Artvin Defterdarı Zeki Aydoğan, burada yaptığı konuşmada, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının artırılması amacıyla her yıl şubat ayının son haftasının Vergi Haftası olarak kutlandığını söyledi.

Aydoğan ayrıca, “İlimizde 2014 yılında genel tahakkuk 370 milyon 333 bin lira, tahsilât ise 245 milyon 322 bin lira liradır.” dedi. Artvin’de mükellef sayısı ile ilgili de bilgi veren Aydoğan, “Gerçek usulde mükellef sayısı 6001, basit usulde 2702, kurumlar vergisinde 1009, KDV mükellef sayısı 5000, diğer vergilerden (potansiyel mükellefler dahil) mükellef sayısı 30856 olmak üzere ilimizde toplam 44.937 mükellef bulunmaktadır” diye konuştu.

İlimiz genelinde 2013 yılı kazancı üzerinden tahakkuk eden kurumlar ve gelir vergisi miktarı itibariyle ilk üç sırada yer alan mükelleflerimize plaketleri takdim edildi. Kurumlar vergisinde ilimiz Arhavi ilçesinde İthalat İhracat Faaliyeti içerisinde bulunan Hopa Vergi Dairesi Müdürlüğü mükellefi Kesimal Kardeşler İnşaat Sanayi Nakliyat Turizm Ticaret Anonim şirketi kurum kazancı 6 milyon 36 bin 150 TL üzerinden bir milyon 261 bin 230 TL kurumlar vergisi ödeyerek birinci sırada yer aldı. Şirket temsilcisi Atıf Kesim’e plaketini Artvin Vali Vekili Mehmet Ali Öztürk takdim etti. Öztürk burada yaptığı konuşmasında Sarp sınır kapısı ile alakalı rakamsal bilgiler vererek şunları söyledi;  “öncelikle Atıf Beyin şahsında tüm vergi rekortmenlerimizi ve vergisini veren vatandaşlarımızı kutluyorum. Vergi deyince bende izin verirseniz sizlere Sarp Sınır Kapısı ile alakalı rakamsal bilgiler vermek istiyorum. Sarp Sınır kapısında günde ortalama 17 bin yolcu 4 bin araç geçiş yapıyor. Yapılan araştırmaya göre ülkemize doğrudan veya dolaylı yollardan katkısı 10 milyar lira olduğu söyleniyor. Bunun ilimiz ve ülkemiz için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzde ki dönemde inşallah tren yolunda ilimize kadar gelmesi hem Artvin ilimize hem de ülke ekonomisi büyük katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

İkincilik ödülü de HOPAPORT bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Denmar Depoculuk’a verildi. Denmar Depoculuk,  Ciner Grubu bünyesinde bulunan Hopa Limanı’na yurtdışından çeşitli malların depolanması ve daha sonra karayolu ve denizyolu ile sevkiyatının sağlanmasında hizmetler vermektedir.

Ayrıca, geçici depolama alanına yurtdışından gelerek ithalatı yapılan hurda eşyanın aktarılması, Denmar Depoculuk’un faaliyetleri arasında yer almaktadır. Yapılan protokol gereği Eti Soda’nın soda külü ihracatlarının İzmit / Derince limanında depolanması ve İzmit / Derince limanından sevkiyatına yönelik olarak yatırımlarına 2008 yılında başlayan şirket 2009 yılında yatırımlarını tamamlanmış ve faaliyete geçmiştir. Şirket bu limandan 1.000.000 ton soda külü sevk etmektedir. Denmar ayrıca Gürcistan’ın Poti şehrinde bulunan Poti Limanı üzerinden Denizyolu ile getirilen çeşitli tür yüklerinde elleçlemesini yapmaktadır.

Denmar Depoculuk yaptığı bu faaliyetlerdeki cirosu ile Artvin Vergi rekortmenleri sıralamasında ikinci sırada yer almıştır. Denmar Depoculuk ödülünü Genel Müdür Meriç Burçin Özer’in il dışında bulunmasından dolayı Şirket İnsan Kaynakları Müdürü Turan Kılıç’a İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip tarafından verildi.

Hopa’da Akaryakıt işletmeciliği faaliyetinde bulunun Akyıl Petrol Akyıl Petrol Ürünleri Otomotiv İthalat Limited Şirketi üçüncü sırada yer aldı. Şirket temsilcisi muhasebe müdürü Ömer Ustabaş’a plaketini Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe takdim etti.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe burada yaptığı konuşmasında; “Gördük ki Artvin’imizin de vergi rekortmenleri var. Hizmet sektörünün mütesisleri özellikle turizm sektörü ne zaman vergi rekortmeni olursa Artvin o zaman hedefe ulaşmış demektir. Yoksa tabii ki güzel şeyler yapılıyor ihracat en zor iş. Tiflis’te, Bakü’de bir sürü sıkıntılarla yatırım yapıyorlar. İnşallah bizlerde Artvin’imizin merkezinde rekortmen esnaf sanatkâr özelliklede sanayi sitesi konusunda merkezde bir çalışma yapıyoruz ama tabi ihracat içinde daha çok sahil isteniyor. Şunu bilmenizi isterim. Sizler bu kentin tıpkı su deposuna su veren kaynaklarısınız. Yeterince değil ekstradan bu şehrin deposuna kaynaklar getirilmesi gerekiyor. Onu da siyasiler yapıyor. Biz buraya gelen kaynakları israf etmeden, kaçak kayba müsaade etmeden helal bir şekilde sizlere hizmete döndürmekle mükellefiz. İnanıyorum ki bizde bunda başarılı olacağız. Herkes güzel bir söz söyledi bizde teşekkür ediyor Allah razı olsun diyoruz” dedi.

Gelir vergisinde ise ilimizde inşaat faaliyetlerinde bulunan Celal Öztürk 1 milyon 301 bin 653 TL kazanç üzerinden 448 bin 423 TL gelir vergisi ödeyerek birinci sırada yer aldı. Celal Öztürk plaketini Başsavcı Vekili Yusuf Bahadır Özay tarafından aldı. Yine ilimizde inşaat faaliyetleri içinde bulunan Muaffak Çeltikçioğlu ise gelir vergisi ödeyerek ikinci sırada yer aldı. Muaffak Çeltikçioğlu ödülünü Artvin Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu’ndan aldı. Hopa ilçesinde inşaat işleri faaliyetinde bulunan İbrahim Yenigül ise gelir vergisi sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. Yenigül’e plaketini Artvin İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş takdim etti.

Kurumlar Vergisi sıralamasında birinciliği Arhavi ilçesinde faaliyet gösteren ve 888 bin 779 lira vergi ödeyen Kesimal Kardeşler İnşaat Sanayi AŞ, Gelir Vergisinde ise Hopa Vergi Dairesi mükellefi olan ve 337 bin 188 lira vergi ödeyen İbrahim Yenigül birinciliği elde etti. Daha sonra vergi rekortmenleri ödül töreni fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Haber: Hayati Akbaş

1 (22)-a

1 (1)-a

1 (2)-a

1 (6)-a

1 (11) (1)-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.