Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

İL ÖZEL İDARESİ YIKIYOR, KÖYLÜLER DİKİYOR..

Arhavi Konaklı köylülerinin HES lere karşı verdiği mücadele devam ederken, Artvin İl Özel İdaresi bu sefer köyde bulunan hazine arazisine beton santrali kurmak istiyor.

İl özel İdaresi ilk etapta hazineye ait dedikleri araziye ulaşmak için yol çalışması başlatmak istemiş fakat köylüler “hazineye ait arazi için şahsa ait arazilerden geçmek zorundasınız, bizde köyümüzde kurulmasını istemediğimiz beton santrali için size izin vermiyoruz “ dediler fakat bunu yetkililer  dikkate almadılar ve çalışma yaptıkları tüm alanın hazineye ait olduğunu belirttiler.

Derhal dozerlerle köylülerin iddia ettikleri şahsa ait arazilere girdiler, ağaçlar yıkıldı ve hazineye ait araziye yol yapıldı.

Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcüleri ve köylüler defalarca ilçe kaymakamına “ Bizler beton santralinin kurulmasına karşı değiliz. Kurulan yere karşıyız. Konaklı Köyü düne kadar HES kurdurmamak için uğraştı ve şuan bu olayın gerginliği hala daha devam ediyor. Yaşanan tüm bu süreçten sonra yangına körükle gidilmesini istemiyoruz. Santral için daha uygun yer mutlaka vardır “ deseler de bunu anlatamadılar veya yetkililer anlamak istemediler.

Sonuçta hazine arazisine giden yolun köylülere ait araziler olduğu iddiası ile vatandaşlar İlçe Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne başvurdular.Tapuda, gerçek köylülerin dediği gibi çıkınca köylüler yolu resmi olarak kapattırdılar. İl Özel İdaresi de araçlarını olay yerinden uzaklaştırdı ve çalışmayı durdurdu.

Köylüler de bugün yıkılan ağaçların yerine tekrar ağaçlar diktiler ve olayı horonlar oynayarak protesto ettiler.

Şimdi yetkililer, ikna için  arazi sahiplerinin peşinde, köylülerde beton santralini kurdurmamanın peşinde..

IMG_0937-a

IMG_0929-a

IMG_0974-a

IMG_0968-aa
IMG_0975-a

IMG_0977-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.