Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

BAŞBAKANI KARADENİZLİLER DİNLEMİYOR..

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın hazırladığı 2011 Yılı Samsun İktisadi Raporu yayınlandı. 2 yıllık veriler ışığında derlenen iktisadi raporda ilginç ayrıntılar bulunuyor. Raporun nüfus, göç ve demografik göstergeler konusundaki araştırma verileri, gençlerin evlenmeye yanaşmadıkları, evli bulunanların ise boşanma eğiliminde olduğunu gözler önüne serdi.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin 15. büyükşehri olan Samsun’da evlenme, Bebek doğurma, boşanma ve vefat rakamları ilginç bir grafik oluşturuyor. 2001-2010 yılları arasında evlenen çift sayısındaki düzenli azalış devam ediyor. Dünyaya gelen Bebek sayısı 19 bin 404’den 19 bin 165’e düşerken, iki yıl önce azalan evli çiftlerin boşanma rakamları, yeniden yükselişe geçti. Göç bakımından da Samsun, -7.48’lik net göç hızıyla 31.sırada yer alıyor. 35 bin 418 kişinin göç ettiği kent, 44 bin 825 kişi de kaybetti.

AİLE EKONOMİSİ 3 ÇOCUĞU KALDIRMIYOR

Karadeniz’in nüfus ve göç haritasını çıkarmaya yönelik araştırma yapan Sosyolog Mine Çakıroğlu, Başbakan Erdoğan’ın gündeminde tuttuğu 3 çocuk önerisine destek verdi. Türkiye’nin genç nüfus potansiyelinin canlı tutulması gerektiğine işaret eden Çakıroğlu, ancak gelir adaletsizliği, yaşam koşulları, aile ekonomisinin gelişmesinin önündeki engeller ve eğitim gibi temel faktörler nedeniyle ailelerin çocuk sayısını artırmalarının zor olduğunu kaydetti. Bunda Karadeniz şehirlerinin göç verir konumunda olmasının da büyük etkisi olduğuna değinen Sosyolog Çakıroğlu, söz konusu faktörlerdeki iyileşme ve gelişmeler olması halinde hem evliliklerin hem de nüfus artışının hızlanacağını vurguladı.

TÜİK’in 2011 verilerine göre Orta ve Karadeniz’de doğan Bebek sayıları ise şöyle;

Samsun :                                                                    19165

Trabzon :                                                                    10375

Ordu :                                                                            9451

Giresun :                                                                      4785

Rize :                                                                             4267

Gümüşhane:                                                              1780

Haber  kaynak: www.karalahana.com


Paylas

About The Author

Comments are closed.