Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

BELEDİYE İMAR PLANI İLE İLGİLİ BİR DAVA DAHA KAYBETTİ..

Kavak HES projesinin imar planlarının iptali talebi ile açılan ikinci bir dava daha Arhavi Belediye Başkanlığı aleyhine  sonuçlandı.

Cumhuriyet mahallesinde evi ve arazisi bulunan Yaşar Abay’ın arazisi, MNG tarafından yapılmak istenen Kavak HES projesi için hazırlanan imar planı ile HES projesi sınırları içerisine dahil edilmişti. Açılan dava sonucunda Kavak HES projesinin ÇED Olumlu Kararı 18 Eylül 2015 tarihinde iptal edilince, Yaşar Abay arazisinde bina inşa etmek üzere Arhavi Belediyesine 5 Kasım 2011 tarihinde başvurdu.

Arhavi Belediye Başkanlığı, ÇED Olumlu Kararı iptal edildiği halde, Yaşar Abay’a bina yapmak üzere hukuka aykırı bir şekilde  “Cumhuriyet Mahallesi 236 Ada 58  nolu parsel ekli imar planı örneğinde görüldüğü gibi Hidroelektrik santral alanı içerisinde kalmaktadır“ diyerek inşaat izni vermedi. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş Arhavi Belediyesine başvurarak ÇED Raporununun iptal edilmesi nedeniyle Kavak HES projesinin imar planının da iptal edilmesi talebinde bulundu.Fakat bu talep de Arhavi Belediye Başkanının girişimleri ile önce Belediye Meclisi gündemine alınmak istenmedi.Sonra da “Henüz ÇED Olumlu Kararını iptal eden Rize İdare Mahkemesi Kararının Danıştay’da onaylanmadığı ve bu aşamada bu karara uyma zorunluluğu bulunmadığı” gibi komik ve hukuk dışı gerekçeler ile Arhavi Belediye Meclisinin AKP li üyeleri tarafından ret edildi.

Bu durum karşında Yaşar Abay, kendisine imar izini verilmemesi kararı ile onaylanan  imar planının iptali talebi ile  Rize İdare Mahkemesinde dava açtı.Açılan dava 2015/17 esas sayısı ile görüldü ve 11 Mayıs 2015 tarihinde 2015/268 nolu karar ile  Kavak HES projesinin imar planları iptal edildi.

Benzer şekilde Atilla Küçükkaya adındaki vatandaşın açtığı dava da imar planlarının iptali ile sonuçlanmıştı.Böylece iki ayrı vatandaşın açtığı dava sonucunda Kavak HES imar planları, plan onama tarihinde sunulan ÇED Olumlu Kararının daha sonra iptal edilmesi nedeniyle iptal oldu.

Bu kararlar Arhavi Belediye Meclisinin AKP li üyelerinin oyları ile 7 Ocak 2015 tarih ve 4 sayılı kararı ile imar planlarının iptalini talep eden istemleri  red etmesi işleminin hukuka aykırı olduğunu göstermiş oldu.Yine bu kararlar AKP li meclis üyelerinin MNG firmasını koruyan bir tavır içinde hukuku çiğnediklerini de göstermiş oldu.

Konu ile ilgili olarak görüşünü aldığımız  Yaşar Abay “Mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğim, bu davadan sonra arazimde inşaat yapmamın  engellenmesi nedeni ile uğradığım zararların karşılanması talebi ile Belediye aleyhine tazminat davaları açacağım.Bu karar ülkemizde hakimler ve hukuk olduğunu gösterdi” diyerek yeni davalar açacağını ve hukuk mücadelesine devam edeceğini söyledi.

Yaşar Abay, 23 Mayıs 2015 de yapılan HES lere karşı mitingde de çoşkulu bir konuşma yapmış ve Arhavi Belediye başkanını hukuku çiğnemesi nedeniyle eleştirmişti.

yaşarabay-1-a

belediyeimarplanıdeğişikliği1-o

yaayabayacevap-1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.