Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“BİLİRKİŞİ ARTVİN HALKIDIR…”

Cerattepe’de yapılmak istenen siyanürlü altın madenine verilen ÇED raporunun iptali için açılan davada İdare Mahkemesi’nin atadığı Bilirkişi Heyeti’ni, Artvinliler 1,5 kilometrelik insan zinciri ile karşıladı.

Kafkasör yaylasındaki Cerattepe’de Saray’ın havuz şirketlerinden Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen siyanürlü altın madenine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporu vermiş, buna karşı 751 kişi ve 61 avukat raporun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açmıştı.

Rize İdare Mahkemesi’nde devam eden davada görevlendirilen Bilirkişi Heyeti, keşif için geldikleri Cerattepe’de “Madene hayır” yazılı atkılarla yola kenarına 1.5 kilometrelik insan zinciri oluşturan 3 bin Artvinli tarafından karşılandı.

Artvinliler, Cerattepe’deki keşif öncesinde sabah saatlerinden itibaren bölgede toplanmıştı. Artvinliler yol boyunca “Artvin’in üstü altından daha değerlidir”, “Biz sadece davul çalarız, toprağımızı ve geleceğimizi çaldırmayız” ve “Artvin’in ekonomik geleceği maden değildir” yazılı pankartlar astı.

Kafkasör Yaylası’na çıkan bilirkişi heyeti, zırhlı jandarma araçları arasında bölgeye geldi. Heyette Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden mühendisler yer aldı. Heyete Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın da eşlik etti. Kafkasör Yaylası girişinde yolu kapatan jandarma, bölgeye heyet dışında girişleri engellendi.

insan-zinciri1

insan-zinciri2

insan-zinciri3

insan-zinciri4

insan-zinciri5


Paylas

About The Author

Comments are closed.