Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“BİNLERCE YER ADLARI DEĞİŞTİRİLMİŞ”

Türkiye’de yer adlarının iadesiyle ilgili son gelişmeler, iade konusunda izlenecek yol ve öneriler İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’de Değiştirilen Yer adları Sorunu ve İadesi İçin Öneri ve Deneyimler” başlıklı panelde tartışıldı.

İlk Lazca gazete “Ağani muru3xi-yeni yıldız”ın  “Türkiye’de yer adlarının değiştirilmesi sorunu ve iadesi için öneri ve yöntemler” başlıklı bir panel düzenlendi. Geoaktif Külür ve Aktivizm Merkezi’nde düzenlenen panele, “Ağani muru3xi-yeni yıldız” Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni İrfan Çağatay moderatörlük yaparken, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve araştırmacı-yazar Sevan Nişanyan konuşmacı olarak katıldı.

Sevan Nişanyan, yer isimleri değiştirilmesi projesinin Cumhuriyet’in en önemsediği projelerinden biri olduğunu söyledi ve yer isimlerinin değiştirilmesinin kültürel kolonileşme olduğunu vurguladı. 15 bin yer isminin kafadan üretildiğini anlatan Nişanyan,  yer isimlerinin değiştirilmesiyle, bir coğrafyanın, kültürel çok renkli, çok sesli, çok ulusal yapısının tamamen tanınmaz hale getirildiğini söyledi. Çözüm: Eski yer isimlerini meşrulaştırmak.

eskiyeradları-3-a

eskiyeradları-1-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.