Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“BİR USTA BİN USTA PROJESİ” BU SEFER TULUM YAPIMINDA GERÇEKLEŞTİ…

Anadolu Sigorta’nın 85. yılında Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere ilgiyi artırmak için hayata geçirdiği “Bir Usta Bin Usta Projesi” kapsamında Arhavi’de “ Tulum Yapımı” kursu verdi.

Anadolu Sigorta’nın 2010 yılında startını verdiği “Bir Usta Bin Usta” Projesi kapsamındaki verilen kursa 20 kursiyer katıldı..

“Kaybetmek Yok” ilkesiyle hareket eden Anadolu Sigorta, tulum yapımını bunda böyle  geleceğe taşıyan ustalara dönüşmesini hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Uzmanı İlker Demircioğlu  böyle bir kursun tamamlanmasından çok mutlu olduklarını belirterek  Arhavi Turizm Derneğine, İlçe kaymakamlığı, Arhavi Belediyesi ve Halk Eğitimi Merkezine teşekkür etti.

Dört ay süren kursun öğretmenliğini Fatih Arslan yaptı. Kursta teorik bilgilerden başlanıp sırası ile, deri tabakalandırma, kılıf yapımı , doğru ağaç seçimi, nav şekillendirmeye  kadar tüm aşamalar  uygulamalı olarak verildi.

Arhavi Turizm derneği Başkanı Refik Lakerta, dernek olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalıştık, öncesinde Anadolu Sigortaya ardından Fatih hocama çok teşekkür ederim diyerek katkılarından dolayı İlçe Kaymakamlığına, İlçe Belediye Başkanlığına,  ve Halk Eğitimi Merkezine teşekkür etti.

Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu tulum enstrumanının kültürümüzde ayrı bir yeri olduğunu belirterek  bölge insanının nerede ve hangi şartlarda olursa olsun tulum sesini duyduğunda kayıtsız duramadığını biliyoruz. Hele vatandaşımız gurbette ise bu enstrumana olan sevgi ve ilgi daha da fazladır. Bu nedenle bu kursu önemsiyoruz ve katkıları olan herkese teşekkür ediyoruz dedi.

İlçe Kaymakamı Hasan Ongu ise , globalleşen dünyada maalesef bir toplumu var eden kültürel özelliklerde yok oluyor. Oysa bizi biz yapan kültürel farklılıklar ve dolayısı ile bu zenginlikleri korumamız ve yaşatmamız gerekiyor. Gençler burada sadece tulum yapımını öğrenmediklerini düşünüyorum. Yapım aşamasında hayvanlarla ilgili , ağaç ve bitki çeşitlerine kadar çoğu bilgileri de öğrenmişlerdir. Bu anlamda başta Anadolu Sigortaya , Fatih Hocama ve emeği geçen herkese teşekkür ederim dedi.

Daha sonra kursa katılan kursiyerlere katılım sertifikaları verili tulum dinletisi yapıldı.


Paylas

About The Author

Comments are closed.