Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

LOME ŞENLİĞİNDE LAZ KÜLTÜRÜ TANITILDI..

Lome Köyü 9. Hamsili Ekmek ve Laz Böreği Festivali yoğun yağış nedeni ile bir hafta gecikmeyle Yolgeçen Köyünde gerçekleştirdi.

Arhavi Turizm Derneğince organize edilen ve Arhavim.net, Arhavizyon ve Çkuni Berepe Derneğince desteklenen şenliğe yoğunbu yıl ilgi vardı.

Sunuculuğunu Akın Gülhan’ın yaptığı etkinlik köy muhtarı Murat Küçükay’ın hoş geldiniz konuşması ile başladı. Ardından Dernek Başkanı Refik Lakerta , İl Turizm Müdürü Ömer Gümüş ve İlçe Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu birer konuşma yaptılar..

İzleyenlere, laz böreği, hamsili ekmek, termoni ve dudeyi ikram edilen festivalde Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta konuşmasında özellikle köy muhtarı Murat Küçükay ve köy halkına katkılarından ve örnek misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti. Etkinlik Oçambre mevkisinde gençlerin “dere gösterileri “ve geçmiş kültürümüzde yer alan “dere boyu odun taşımacılığı” için hazırlanan bir senaryo gelenlere izletildi. Ardından tulum eşliğinde köy içinden yürünüp etkinliğin yapılacağı Lome Alabalık Tesislerine gelindi.

Çeşitli laz yemeklerinin tanıtımı yapılan şenlikte geçmişe ait bazı oyunlarda temsili canlandırıldı..Bol bol horon oynanan şenliğin sanatçısı Ayhan Alptekin oldu. Alptekin’in okuduğu şarkılara izleyenler horonlarla eşlik etiler..

Şenlik Kaçkar TV den de canlı yayınlandı..


Paylas

About The Author

Comments are closed.