Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ARTVİN, HALK OYUNLARI GENÇLER TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR ..

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ile Artvin Belediyesi tarafından, Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışmanın düzenlemeli ve düzenlemesiz olmak üzere 2 kategoride yapılacak.

Vali Doğanay, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Artvin’in halkoyunlarının başkenti olduğunu söyledi. Doğanay,” Bir milleti yok etmek için düşmanın yaptığı ilk şeylerden birisi de kültürlerini yok etmektir. İnşallah biz ne kültürümüzden ne inancımızdan ne çalışmaktan ne de oynamaktan vazgeçeceğiz. Hep beraber daha ileriye daha güzele gideceğiz. Biz hep beraber Anadolu’yuz hep beraber Anadolu kalacak ve bu coğrafya kazanacak diyorum Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. İki gün boyunca sürecek yarışmalarda hak edenin kazanmasını arzuluyorum. Tüm ekiplerimize başarılar dilerim” dedi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu başkanı Suat Aksu ise “Bugün burada sistem gereği bir yarışma olacak ama bunlar kesinlikle kültürümüz içerisinde bir yarışma olduğu varlığını uyandırmasın. Halkoyunları kültürümüzü ülkemizin her bölgesine yaymanın ve yaşatmanın gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.
İki gün sürecek yarışmaya, Artvin, Adana, Aydın, Burdur, Bursa, Diyarbakır, Hakkari, Edirne, İstanbul, Gaziantep, Zonguldak, Kars, İzmir, Çorum, Erzurum, Kütahya, Muğla, Ordu, Trabzon, Kilis ve Isparta olmak üzere 21 ilden 25 ekibin katıldı.

Haber: Hayati Akbaş

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.