Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

BİR LAZ KADINDAN GİZLİ EZGİLER

 

EKA/Ar Lazi Oxorca isimli çalışma kadın sesi ile söylenmiş tamamı Lazca ilk albüm olma özelliğini taşıyor. Ar Lazi Oxorca (Bir Laz Kadını); Türkiye-Gürcistan sınır köyü Sarpi’den seçilmiş yedi şarkıdan oluşuyor. Albümde derlemelerin yanı sıra ünlü sanatçı ve düşünür Helimişi Xasani’nin üç şarkısı da yer alıyor. Albümün solisti S. Refika Kadıoğlu; çocukluğundan beri taşıdığı EKA ismiyle müzikal bir yolculuğa çıkıyor. Kadıoğlu; yıllardır yürüttüğü çalışmalarla Doğu Karadeniz bölgesinin kültürel ve ekolojik çeşitliliğine dikkat çekmeye ve bölgeyi doğru tanıtmaya çalışan bir aktivist, Laz kültürü ile ilgili birçok projenin yanı sıra farklı kültürleri buluşturan projelere de imza atmış bir isim.

 

Çocukluğundan beri müzikle olan ilgisini; Birol Topaloğlu konserlerinde ve albüm kayıtlarında vokal yaparak pekiştiren ve çeşitli etkinliklerde horon gruplarında dans eden Kadıoğlu’nun 2005 yılında kurduğu Gola Çocuk ve Gençlik Korosu bu müzikal yolculukta önemli bir yer tutuyor. Bu koro ile çoğunluğu Lazca şarkılardan oluşan repertuarla iki yıl süreyle çeşitli yerlerde konserler verdi. S. Refika Kadıoğlu, yapımcılığını ve koordinatörlüğünü de üstlendiği çalışmada; Ar Lazi Oxorca (Bir Laz Kadını) olma öyküsünü müzik yoluyla anlatıyor ve şarkılarını anadilinde söylüyor.

Albüme; Muammer Ketencoğlu (Akordion), Richard Laniepce (Alto Klarinet),Birol Topaloğlu( Duduk, Salamuri, Çonguri, Kemençe ve eşlik vokal) ve Türkay Nişancı( Bas-Akustik-Elektrik gitar, Panduri ve eşlik vokal) gibi önemli müzisyenler eşlike diyor. Burhan Hasdemir de albüme perküsyonuyla hayat veriyor. Evet, elimizde sıra dışı bir çalışma var, tekrar tekrar dinlenilesi bu özel çalışmayı sakın kaçırmayın.

Haber video: http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150107130919773&oid=384576962588

 


Paylas

About The Author

Leave A Response